ادامه نبردهای حقوقی اپل بر سر مالکیت قابلیت Slide to Unlock

2020-06-20
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از زومیت ظاهرا نبرد حقوقی بر سر مالکیت پتنت بازکردن قفل صفحه‌نمایش با لغزاندن انگشت روی آن (Slide to Unlock) هنوزهم ادامه دارد. این درحالی است که اپل از سال‌ها پیش استفاده از این روش را برای بازکردن قفل صفحه‌نمایش گوشی‌هایش کنار گذاشته است. البته پس از مدت‌ها و ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از زومیت

ظاهرا نبرد حقوقی بر سر مالکیت پتنت بازکردن قفل صفحه‌نمایش با لغزاندن انگشت روی آن (Slide to Unlock) هنوزهم ادامه دارد. این درحالی است که اپل از سال‌ها پیش استفاده از این روش را برای بازکردن قفل صفحه‌نمایش گوشی‌هایش کنار گذاشته است. البته پس از مدت‌ها و با معرفی آیفون ۱۰ در سال ۲۰۱۷، ژست لمسی مشابهی به آیفون‌ها بازگشت که ازطریق آن برای بازکردن قفل صفحه باید انگشت خود را از پایین به سمت بالا بکشید. بااین‌حال، اسناد جدید ادعا می‌کنند اپل در روش Slide to Unlock پتنت خاصی را نقض کرده است. این شرکت نیز در دفاع از خود چنین موضوعی را تکذیب می‌کند. 

Slide to Unlock قابلیتی بود که استیو جابز هنگام رونمایی نخستین نسل از گوشی‌های آیفون در سال ۲۰۰۷، مانور ویژه‌ای روی آن داد. در آن زمان، وی روی صحنه حاضر گردید و گفت:

به‌منظور بازکردن گوشی، تنها کافی است انگشتم را روی صفحه بکشم. می‌خواهید دوباره آن را ببینید؟ ما روشی را به‌کار بسته‌ایم که از بازگردیدن تصادفی قفل هنگام قرارداشتن گوشی در جیب جلوگیری کند. فقط کافی است انگشت خود را روی صفحه بکشید و بوم!

پس از حدود چهار سال از این مراسم، گفته گردید اپل پتنت مربوط به Slide to Unlock را ثبت کرده است. ثبت‌گردیدن این پتنت باعث گردید اپل درگیر برخی دعواهای حقوقی شود. در سال ۲۰۱۲، یعنی کمتر از یک سال پس از ثبت پتنت، اپل مدعی گردید پتنت مذکور را HTC نقض کرده است. HTC نیز دست ‌به اقدام متقابل زد و اعلام کرد ایده‌ی استفاده از این روش برای بازکردن قفل گوشی به‌حدی ساده و بدیهی است که اصلا نیازی به ثبت پتنت برای آن حس نمی‌شود.

اپل در آن پرونده‌ی حقوقی شکست خورد؛ اما این اتفاق باعث نگردید اهالی کوپرتینو از متهم‌کردن سامسونگ به نقض همان پتنت خودداری کنند. اپل در ابتدا موفق‌ گردید پرونده‌ی حقوقی خود را با سامسونگ برنده شود؛ ولی بعدا حق به سامسونگ داده گردید. به‌دنبال تغییر حکم دادگاه، اپل خواستار تجدیدنظر گردید و درنهایت، رأی دادگاه برگشت و درپایان، این اپل بود که از این نبرد حقوقی سربلند بیرون آمد.

البته ماجرا در آنجا به‌پایان نرسید. شرکتی با نام Zeroclick در سال ۲۰۱۵ طرح دعوی جدیدی علیه اپل ثبت کرد و مدعی گردید در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۱۰ دو پتنت ثبت کرده که ایده‌ی اصلی قابلیت Slide to Unlock در آن‌ها وجود داشته است. درواقع، Zeroclick اپل را به نقض آن پتنت‌ها متهم کرد. در این پرونده نیز، تغییر حکم نهایی دادگاه را شاهد بودیم و اپل توانست از آن سربلند بیرون بیاید. در سال ۲۰۱۸، این پرونده باردیگر به جریان افتاد و اپل بازهم توانست نظر دادگاه را جلب کند و رأی به‌‌سود این شرکت صادر شود.

Zeroclick همچنان روی ادعاهای خود مُصر است و پرونده‌ی مذکور ادامه دارد. در همین زمینه، رسانه‌ی پتنتلی اپل در گزارشی اختصاصی اعلام کرد کوپرتینویی‌ها هفته‌ی گذشته مجددا در پرونده برنده گردیده‌اند؛ البته نه به‌طورکامل. درحال‌حاضر، همچنان نبرد بر سر این موضوع ادامه دارد که کدام شرکت در چه زمانی مالک پتنت‌ها بوده است.

در اطلاعیه‌ی جدید آمده است:

جان تیگار، قاضی‌ سن‌فرانسیسکو، پس از برگزاری جلسه‌ی توجیهی با دو طرف و شنیدن حرف‌های آنان، تصمیم گرفت طرح دعوی جدید Zeroclick را در ۱۱ ژوئن ۲۰۲۰ (۲۲ خرداد ۱۳۹۹) رد کند.

بااین‌حال، ظاهرا Zeroclick هنوزهم روی ادعاهای خود تأکید می‌کند و اپل می‌خواهد با ثبت درخواستی به‌منظور داده‌گردیدن برچسب «نامعتبر» به هر دو پتنت Zeroclick، این داستان را خاتمه دهد. وب‌سایت پتنتلی اپل در بخشی از گزارش خود می‌گوید اپل به دادگاه گفته هیچ‌یک از پتنت‌های Zeroclick را نقض نکرده و این پتنت‌ها نامعتبر هستند. 

دیدگاه شما کاربران زومیت در این زمینه چیست؟

منبع : زومیت
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

ساخت رزومه انگلیسی
سرور ابری ایران ابرسیگما
© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت