نتایج بنچمارک‌ها حاکی از برابری قدرت پردازشی پردازنده‌های اینتل تایگر لیک با AMD Renoir است

2020-06-21
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از زومیت نتایج بنچمارک پردازنده‌‌های ۱۰ نانومتری اینتل تایگر لیک فاش گردیده است که بار دیگر عملکرد پردازنده‌ی چهار هسته‌ای Core i7-1165G& را با پردازنده‌‌ی هشت هسته‌ای AMD Ryzen 7 4700U Renoir برابر نشان می‌دهد. قبلا نتیجه‌ی مقایسه‌ی دو پردازنده در بنچمارک 3DMark 11 منتشر گردیده بود. ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از زومیت

نتایج بنچمارک پردازنده‌‌های ۱۰ نانومتری اینتل تایگر لیک فاش گردیده است که بار دیگر عملکرد پردازنده‌ی چهار هسته‌ای Core i7-1165G& را با پردازنده‌‌ی هشت هسته‌ای AMD Ryzen 7 4700U Renoir برابر نشان می‌دهد. قبلا نتیجه‌ی مقایسه‌ی دو پردازنده در بنچمارک ۳DMark 11 منتشر گردیده بود. برخی ادعا می‌کردند که نسخه‌ی مذکور از نرم‌افزار بنچمارک، قدمت زیادی دارد و برای بررسی پردازنده‌های مجهز به بیش از چهار هسته، بهینه نیست. اخبار جدید، نتیجه‌ی بنچمارک را در ۳DMark Time Spy نشان می‌دهند که باز هم عملکرد پردازنده‌ی مرکزی را برابر نشان می‌دهد و حتی محصول اینتل را در پردازش گرافیکی قوی‌تر بیان می‌کند.

پردازنده‌ی Core i7-1165G7 در فهرست سریع‌ترین و قوی‌ترین پردازنده‌های Tiger Lake-U در جایگاه دوم قرار می‌گیرد و در رتبه‌ی بالاتر، پردازنده‌ی Core i7-11857G7 قرار دارد. پردازنده‌ی مذکور، چهار هسته و هشت رشته‌ی پردازشی دارد که در فرکانس پایه‌ی ۲/۸ گیگاهرتز و فرکانس تقویت‌گردیده‌ی ۴/۷ گیگاهرتز فعالیت می‌‌کنند. محصول تیم آبی، از یک پردازنده‌ی گرافیکی یکپارچه‌ی Xe نیز بهره می‌برد که دوبرابر کارایی بهتر نسبت به تراشه‌‌های گرافیکی نسل ۱۱ دارد.

بنچمارک تایگر لیک

عملکرد پردازنده‌ی گرافیکی Xe در تراشه‌های جدید اینتل بسیار عالی است

محصول AMD که در رقابت با پردازنده‌ی جدید اینتل در نظر گرفته گردید، در جایگاه دوم سریع‌ترین و قوی‌ترین پردازنده‌ی خانواده‌ی AMD Renoit Ryzen 400 قرار می‌گیرد. پردازنده‌ی Ryzen 7 4800U در جایگاه اول قرار دارد. هر دو پردازنده، در حداکثر توان طراحی گرمایی خود مورد آزمایش قرار گرفتند. تراشه‌ی اینتل در توان ۲۸ وات و تراشه‌ی AMD در توان ۲۵ وات آزمایش گردید. پردازنده‌ی Core i7-1165G7 از یک حافظه‌ی LPDDR4x 4266 Mhz هم بهره می‌‌برد که در تمامی (و شاید همه‌ی) لپ‌تاپ‌های مبتنی بر تایگر لیک استفاده خواهد گردید.

همان‌طور که در تصاویر منتشرگردیده از بنچمارک دیده گردید، پردازنده‌ی اینتل در بخش پردازش مرکزی امتیاز ۵۳۰۴ را درافت کرد که با امتیاز ۵۳۰۲ پردازنده‌ی AMD تقریبا برابری می‌کند. در پردازش گرافیکی، تراشه‌ی تایگر لیک با برتری ۳۵ درصدی نسبت به رقیب، عملکردی عالی را از خود نشان می‌دهد. حتی تایگر لیک در مقایسه با Ryzen 7 4800U هم ۲۰ درصد عملکرد بهتر در بخش پردازش گرافیکی دارد. البته پرچم‌دار AMD به‌خاطر تعداد بیشتر رشته‌های پردازشی، امتیاز CPU با برتری ۳۴ درصد نسبت به محصول تیم آبی دریافت می‌کند. برای مقایسه‌ی دقیق‌تر، باید Ryzen 7 4800U را با Core i7-1185G7 مقایسه کنیم. البته درنهایت اینکه پردازنده‌ی اینتل با نصف تعداد هسته، برتری ۲۰ تا ۳۰ درصدی را در پردازش گرافیکی نسبت به پرچم‌دار AMD ارائه می‌کند، جالب‌توجه خواهد بود.

اخبار قبلی نشان دادند که یک نسخه‌ی نمونه از تایگر لیک در تنظیمات بالا با بنچمارک Battlefield V آزمایش گردید که میانگین ۳۰ فریم‌برثانیه را ارائه کرد. نمونه‌ی آزمایشی،‌ از درایورها و نرم‌افزارهای اولیه بهره می‌برد که درنهایت قابلیت بالای پردازنده‌ی گرافیکی Xe را نشان می‌داد. برخی کارشناسان، معماری گرافیکی جدید اینتل برای پردازنده‌ی لپ‌تاپ را با نسل‌های قبلی Gen 9.5 و Gen 11 مقایسه کرده‌اند. معماری‌های مذکور در آزمایش مشابه نرخ فریم ۱۳/۳ و ۷/۴ فریم‌برثانیه را ارائه کرد که ضعف بالا را نسبت به Xe نشان می‌دهد.

بنچمارک Tiger Lake

در ادامه بخوانید:

آزمایش معماری پردازش گرافیکی در محصولات خانواده‌ی تایگر لیک با نسل قبلی نشان می‌دهد که Core i7-1165G7 عملکرد گرافیکی دوبرابر بهتر نسبت به Core i7-1065G7 و چهار برابر بهتر نسبت به Core i7-10710U دارد که از معماری گرافیکی Gen 9.5 متعلق به پردازنده‌های اسکای‌لیک بهره می‌برد. درنهایت باز هم می‌توان با قدرت از معماری Xe در پردازنده‌های جدید تیم آبی دفاع کرد که عملکرد گرافیکی آن‌ها را به میزان بسار قابل‌توجهی بهبود داده است.

پردازنده‌های اینتل تایگر لیک در ماه‌‌های آتی به بازار عرضه می‌شوند و تغییرات قابل‌توجهی در معماری آن‌ها شاهد خواهیم بود. آن‌ها از هسته‌های Willow Cove به‌جای Sunny Cove بهره می‌برند که قبلا در پردازنده‌های آیس لیک استفاده گردیده‌اند. علاوه بر تغییر در هسته‌ها، تغییراتی در سطح حافظه‌ی کش و طراحی ترانزیستوری نیز ایجاد می‌شود که با بهینه‌سازی‌های امنیتی تراشه‌ها نیز همراه خواهد بود. اینتل همچنین از پردازنده‌های گرافیکی xe-LP در تراشه‌های تایگر لیک استفاده می‌کند که عملکرد دو برابر بهتر آن‌ها را در آزمایش‌های بالا مشاهده کردید.

منبع : زومیت
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

ساخت رزومه انگلیسی
سرور ابری ایران ابرسیگما
© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت