انویدیا RTX 3090 احتمالا ۲۶ درصد سریع‌تر از RTX 2080 Ti خواهد بود

2020-06-22
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از زومیت روز گذشته نسل بعدی کارت‌های گرافیک پرچم‌دار انویدیا در دیتابیس بنچمارک 3DMark رؤیت گردید. این نخستین باری است که یک کارت گرافیک می‌تواند به چنین قدرت پردازشی بالایی در 3DMark دست پیدا کند. مدتی پیش تصویر منتسب به این کارت گرافیک در فضای وب فاش گردید، اما ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از زومیت

روز گذشته نسل بعدی کارت‌های گرافیک پرچم‌دار انویدیا در دیتابیس بنچمارک ۳DMark رؤیت گردید. این نخستین باری است که یک کارت گرافیک می‌تواند به چنین قدرت پردازشی بالایی در ۳DMark دست پیدا کند. مدتی پیش تصویر منتسب به این کارت گرافیک در فضای وب فاش گردید، اما از قدرت نهایی آن خبر نداشتیم. بااین‌حال به‌لطف ۳DMark اکنون می‌دانیم که Nvidia RTX 3090 احتمالا قرار است به‌میزان ۲۶ درصد قدرت بیشتری نسبت‌به RTX 2080 Ti داشته باگردید. 

ظاهرا RTX 3090 موفق‌به کسب امتیاز ۱۸٬۲۵۷ در بخش عملکرد گرافیکی بنچمارک تایم اسپای ۳DMark گردیده است. خودِ این عدد می‌تواند به‌صورت غیرمستقیم تأیید کند که با کارت گرافیک کاملا جدیدی روبه‌رو هستیم. کارت گرافیک Titan RTX بدون داشتن سیستم خنک‌کننده‌ی بسیار پیشرفته نظیر خنک‌کننده‌‌های نیتروژن مایع، نمی‌تواند به چنین عددی دست پیدا کند. با مقایسه‌ای کوتاه متوجه می‌شویم که RTX 3090 به‌میزان ۲۱ درصد سریع‌تر از Titan RTX و به‌میزان ۲۶ درصد سریع‌تر از RTX 2080 Ti است. این پیشرفت‌ها در نگاه اول تحسین‌برانگیز هستند.

نباید فراموش کنید که RTX 3090 کارت گرافیکی معمولی نیست. این کارت از نسل GA102 انویدیا به‌حساب می‌آید و قرار است برای اهداف حرفه‌ای مورداستفاده قرار بگیرد. GA102 نوعی دای (Die) رده‌بالا است که نه‌تنها در RTX 3090 بلکه در چند کارت گرافیک قدرتمند دیگر نیز استفاده خواهد گردید. نسل بعدی کارت‌‌های سری تایتان، مجموعه‌ای جدید از کارت‌های سری کوادرو و همچنین دو کارت گرافیک توانمند شامل GeForce RTX 3080 و RTX 3090 از دای GA102 بهره خواهند گرفت.

RTX 3090 انویدیا از جلو فن خنک کننده طراحی ظاهری رنگ مشکی در جعبه

تصویر منتسب به کارت گرافیک RTX 3080 انویدیا

شماری از افشاگران می‌گویند GA102 مجهز به حداکثر ۵٬۳۷۶ هسته‌ی پردازشی است؛ اما هنوز به‌طور دقیق نمی‌دانیم که نحوه‌ی پیکربندی این هسته‌ها در مدل‌های مختلف قرار است چگونه باگردید. با همه‌ی این‌ها در کمال تعجب همه‌ی افشاگران روی بهره‌مندی نسل دوم تایتان از ۵٬۳۷۶ هسته و ۲۴ گیگابایت حافظه‌ی گرافیکی اتفاق‌نظر دارند. به‌علاوه انتظار می‌رود RTX 3090 از دای GA102-300-A1 با ۵٬۲۴۸ هسته و ۱۲ گیگابایت حافظه بهره بگیرد. درنهایت RTX 3080 از دای GA102-200-Kx-A1 با ۴٬۳۵۲ هسته و ۱۰ گیگابایت حافظه‌ بهره‌مند خواهد بود.

در ادامه بخوانید:

بسیاری از رسانه‌ها می‌گویند پرچم‌دار نسل بعدی انویدیا قرار است RTX 3090 باگردید، زیرا این کارت گرافیک قدرت پردازشی بسیار زیادی دارد. البته این احتمال نیز وجود دارد که تیم سبز کارت پرچم‌دار خود را RTX 3080 بنامد. تمامی این‌ها به استراتژی انویدیا برای نام‌گذاری محصولاتش برمی‌گردد. عدد ۹ در پسوند محصولات عموما به پرچمداران اشاره می‌کند. برای مثال Ryzen 9 و Threadripper 3990X AMD و انواع پردازنده سری Core i9 اینتل همگی در نام‌شان از عدد ۹ برخوردار هستند. احتمالا انویدیا نیز بخواهد در همین مسیر قدم بردارد.

۳DMark می‌گوید کارت گرافیک پرچم‌دار انویدیا در حین آزمایش به سرعت کلاک ۱٬۹۳۵ مگاهرتز دست پیدا کرده است؛ این عدد نسبت‌به سرعت کلاک RTX 2080 Ti (یعنی ۱٬۵۴۵ مگاهرتز) به‌میزان ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است. این یعنی کارت موردانتظار انویدیا به‌منظور دستیابی به قدرت پردازشی بیشتر نسبت‌به RTX 2080 Ti لزوما به تعداد هسته‌ی بیشتری نیاز ندارد. با همه‌ی این‌ها گفته می‌شود انویدیا می‌خواهد حداقل یک کارت گرافیک جدید با تعداد هسته‌ی بیشتر نسبت‌به RTX 2080 Ti عرضه کند. این کارت احتمالا تا پیش از پایان امسال روانه‌ی بازار خواهد گردید. 

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی در این زمینه دارید؟

مشخصات فنی کامل، بهترین قیمت کارت گرافیک انویدیا در فروشگاه‌های اینترنتی و مقایسه‌ی محصولات این شرکت با یکدیگر و کارت گرافیک های AMD را در بخش محصولات زومیت مشاهده کنید. محصولات متنوعی از سری‌‌ Geforce و محصولات حرفه‌ای Quadro در این بخش برای خرید و مقایسه دراختیار کاربران قرار گرفته است. 

منبع : زومیت
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

ساخت رزومه انگلیسی
سرور ابری ایران ابرسیگما
© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت