نخستین مک‌های مبتنی‌بر آرم احتمالا در قالب مک بوک پرو و آی مک عرضه می‌شوند

2020-06-22
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از زومیت پس از ماه‌ها انتظار، اپل سرانجام امشب ساعت ۲۱:۳۰ به‌وقت تهران نطق اصلی کنفرانس توسعه‌دهندگان جهانی موسوم‌به WWDC 2020 را برگزار خواهد کرد. این کنفرانس که به‌طور معمول روی نرم‌افزار تمرکز ویژه‌ای دارد، جزو مهم‌ترین کنفرانس‌های اپل در طول هر سال به‌حساب می‌آید و اخبار ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از زومیت

پس از ماه‌ها انتظار، اپل سرانجام امشب ساعت ۲۱:۳۰ به‌وقت تهران نطق اصلی کنفرانس توسعه‌دهندگان جهانی موسوم‌به WWDC 2020 را برگزار خواهد کرد. این کنفرانس که به‌طور معمول روی نرم‌افزار تمرکز ویژه‌ای دارد، جزو مهم‌ترین کنفرانس‌های اپل در طول هر سال به‌حساب می‌آید و اخبار مهمی در خلال برگزاری آن اعلام می‌شوند.

بر اساس ادعای بسیاری از تحلیلگران و افشاگران، اپل امشب مهاجرت از پردازنده‌های اینتل به پردازنده‌های آرم را اعلام خواهد کرد. مینگ‌چی کو یکی از تحلیلگران نام‌آشنا است که به‌تازگی در یادداشتی جدید به ارائه‌ی پیش‌بینی‌های خود درمورد مک‌های مبتنی‌بر پردازنده‌ی آرم که توسط خود اپل طراحی می‌شوند پرداخته است. 

تحلیلگر مذکور می‌گوید آخرین محصول جدید خانواده‌ی مک که مجهزبه تراشه‌ی اینتل خواهد بود، قرار است iMac با طراحی جدید باگردید. در این آی‌مک که مجهزبه صفحه‌نمایش ۲۴ اینچ خواهد بود از حاشیه‌هایی باریک‌تر استفاده خواهد گردید. مینگ‌چی کو می‌گوید عرضه‌ی آی‌مک موردبحث برای سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری میلادی تعیین گردیده است، اما اپل قصد دارد در سه‌ماهه‌ی نخست سال آینده‌ی میلادی همین محصول را با پردازنده‌ی آرم در دسترس قرار دهد.

از قرار معلوم نخستین مک مبتنی‌بر آرم، مک‌بوک پرو ۱۳ اینچ خواهد بود که احتمالا در سه‌ماهه‌ی چهارم ۲۰۲۰ یا سه‌ماهه‌ی نخست ۲۰۲۱ روانه‌ی بازار خواهد گردید. کو می‌گوید فرم فاکتور مک‌بوک پرو ۱۳ اینچ جدید قرار است مشابه نسل فعلی باگردید. در کنار این‌ها طبق ادعای کو، اپل به‌هنگام معرفی مدل آرم مک‌بوک پرو ۱۳ اینچ، تولید مدل مجهزبه پردازنده‌ی اینتل را متوقف خواهد کرد. البته در حال حاضر مشخص نیست که اپل قصد دارد چنین رویکردی را برای آی‌مک هم در پیش بگیرد یا خیر. کو همچنین اعتقاد دارد که اپل می‌خواهد روند تولید مک‌بوک جدیدی را با طراحی تغییریافته و پردازنده‌ی آرم، در اواسط ۲۰۲۱ آغاز کند. 

مینگ‌چی کو می‌گوید مهاجرت کامل اپل از اینتل به آرم در بازه‌ی زمانی ۱۲ تا ۱۸ ماهه انجام خواهد گرفت. این یعنی در یک تا یک و نیم سال آینده هیچ محصولی را در خانواده‌ی مک نخواهیم دید که به تراشه‌ی آرم مجهز نباگردید. این تحلیلگر همچنین پیش‌بینی کرده است رایانه‌های مک مجهزبه آرم ازلحاظ قدرت پردازشی به‌میزان ۵۰ تا ۱۰۰ درصد درصد عملکردی بهتر نسبت‌به مدل‌های فعلی دارای پردازنده‌ی اینتل ازخود نشان دهند.

البته قدرت عملکرد نهایی به تراشه‌هایی بستگی دارد که اپل در محصولاتش قرار می‌دهد. درواقع در برخی محصولات خانواده‌ی مک، قدرت پردازشی حرف اول را می‌زند؛ اما در مدل‌های دیگر می‌توان از تراشه‌هایی کم‌قدرت‌تر هم استفاده کرد. بهره‌مندی از تراشه‌ی آرم همچنین عمر باتری بهتر برای مک‌بوک‌ها به‌همراه خواهد آورد. انتظار داریم این رایانه‌ها بتوانند ضمن ارائه‌ی قدرت مشابه مدل‌های مجهزبه اینتل، عمر باتری بسیار بهتری داشته باشند یا این‌که مدل‌های آرم با همان عمر باتری مدل‌های اینتل همراه شوند، اما قدرت‌شان بسیار بیشتر باگردید. 

در ادامه بخوانید:

انتخاب مک‌بوک پرو و آی‌مک به‌عنوان نخستین دستگاه‌هایی که به پردازنده‌ی آرم مهاجرت می‌کنند، ریشه در سنت‌های اپل دارد. این نخستین باری نیست که اپل تصمیم می‌گیرد نسل پردازنده‌هایش را به‌طور کلی عوض کند. در جریان برگزاری WWDC 2005 اپل اعلام کرد که قصد دارد برای دست‌یابی به قدرت پردازشی بیشتر، تراشه‌های پاور‌پی‌سی (PowerPC) را کنار بگذارد و به استفاده از تراشه‌های اینتل روی بیاورد. سپس در ژانویه‌ی ۲۰۰۶ بود که نخستین مک‌های مجهزبه پردازنده‌ی اینتل عرضه گردیدند. این دستگاه‌ها شامل یک آی‌مک با پردازنده‌ی Core Duo و یک لپ‌تاپ مک‌بوک پرو بودند.

اپل در جریان برگزاری WWDC امسال، محصولات مجهزبه پردازنده‌ی آرم را به‌نمایش نخواهد گذاشت. به‌جای این کار، اهالی کوپرتینو احتمالا نسخه‌ی آزمایشی این محصولات را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهند تا این افراد روند بهینه‌سازی اپلیکیشن‌های خود را برای آرم آغاز کنند. در هر صورت در جریان برگزاری WWDC امسال احتمالا خبرهای مهمی در این زمینه اعلام خواهد گردید. زومیت به‌رسم هر سال، امسال نیز پوششی جامع از WWDC ارائه می‌دهد. 

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی در این زمینه دارید؟

منبع : زومیت
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

ساخت رزومه انگلیسی
سرور ابری ایران ابرسیگما
© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت