ماهی هایی که به مواد مخدر معتاد می شوند ، نشان می دهد که زباله های ما می توانند مغز آنها را به هم بریزند

2021-07-07
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

 20181011-dsc06505

قزل آلا احتمالاً از عقب نشینی رنج نمی برد.


خدمات پارک ملی

احتمالاً آگاه هستید که مواد شیمیایی خانگی ، داروها و داروهای تجویزی می توانند از طریق فاضلاب امکانات تصفیه خانه را برای آلوده سازی رودخانه ها و جویبارها انجام دهند ، اما مشکل فقط به مواد قانونی محدود نمی شود. تحقیقات جدید نشان می دهد که مت آمفتامین های غیرقانونی در طبیعت می توانند در مغز ماهی بچرخند و یکی از بیماری های جامعه بشری را از زنجیره غذایی دور کنند.

در بیانیه ای پاول هوركو از دانشگاه علوم زندگی چك در پراگ گفت: “اعتیاد به مواد مخدر در ماهی های وحشی می تواند نمونه دیگری از فشار غیرمنتظره بر گونه هایی باگردید كه در محیط های شهری زندگی می كنند.”

مفهوم ماهی که با مراحل اعتیاد دست و پنجه نرم می کند ، از جمله ترک و تلاش برای دستیابی به راه حل بعدی ، ممکن است عجیب و غریب یا حتی خنده دار به نظر برسد ، اما طبق گفته دانشمندان دور از واقعیت نیست.

Horký تیمی را هدایت کرد که اثرات مت در آبراه ها را روی ماهی قزل آلا قهوه ای بررسی کرده و یافته ها را در آخرین شماره مجله زیست تجربی منتشر کرد.

محققان مقداری ماهی قزل آلا را در یک مخزن آب با همان سطح مت که در برخی رودخانه های آب شیرین یافت گردیده جدا کردند. پس از هشت هفته ، ماهی ها به مخزن جدیدی منتقل گردیدند و گزینه ای بین آب شیرین و آب با مت را انتخاب کردند. این تیم دریافت که ماهی قزل آلا پس از دو ماه در آب مایع معتاد گردیده و پس از خارج گردیدن از آن به طور قابل اعتماد به دنبال مواد مخدر می رود و اثرات ترک آن را احساس می کند.

ماهی های معتاد همچنین میزان فعالیت کمتری نسبت به ماهی قزل آلا که در معرض مواد مخدر نبودند ، نشان دادند و آثار متی در مغز آنها تا ۱۰ روز پس از خارج گردیدن از آب آلوده باقی مانده است.

محققان به این نتیجه رسیدند که حتی سطح کم داروهایی که آن را به رودخانه ها و رودخانه ها می رسانند می توانند حیات وحش را تحت تأثیر قرار دهند.

هورك هگردیدار داد كه نتايج آزمايشگاهي به عنوان دليلي بر ازدحام رودخانه ها با ماهي هاي معتاد عمل نمي كند.

“اینکه آیا داروهای غیرقانونی رفتار ماهی را در سطوحی که به طور فزاینده ای در آبهای سطحی مشاهده می شود تغییر می دهد یا نه مشخص نبود.”

اما او نگران است که اعتیاد به مواد مخدر در آب باعث تغییر در رفتار طبیعی ماهی ها شود و احتمالاً باعث شود که آنها با جمع آوری در نزدیکی مکانهایی که آب آلوده تخلیه می شود ، به دنبال یک راه حل باشند.

این نتیجه گیری: “چنین جاذبه غیر طبیعی به یک منطقه همراه با تغییرات مستند در رفتار می تواند منجر به عواقب غیر منتظره اکولوژیکی شود که بر کل اکوسیستم ها تأثیر می گذارد.”

اگر فکر می کنید ازدحام کپور در لبه استخر تغذیه کننده می تواند ناراحت کننده باگردید ، جمع گردیدن ماهی قزل آلا معتاد در مجاورت تخلیه فاضلاب محلی شما نوع جدید و غم انگیزی از دید آخرالزمانی است.

محققان قصد دارند تحقیقات بیشتری را در این زمینه انجام دهند تا ایده بهتری در مورد میزان اعتیاد به بیماری مایع در زیر آب پیدا کنند.

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت