مطالعه جدید می گوید ، سحابی خرچنگ تقریباً غیرممکن قدرتمند است

2021-07-09
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

 crabnebula2020

سحابی خرچنگ توسط بقایای یک ستاره منفجر گردیده تشکیل گردیده است.


NASA، ESA، J. DePasquale (STScI) و R. Hurt (Caltech / IPAC)

دانشمندان می گویند یکی از نمادین ترین اجرام در کیهان حتی درخشان و پرانرژی تر از آن است که قبلا تصور می گردید ، با تنظیم مجدد استاندارد چگونگی اندازه گیری ستاره شناسان منابع اشعه گاما با انرژی بسیار بالا مانند تپ اخترها و ستاره های نوترونی.

سحابی خرچنگ
از انفجار ابرنواختر یک ستاره عظیم در سال ۱۰۵۴ میلادی تشکیل گردید ، و یکی از تماشایی ترین نمایش های آتش بازی کیهانی را ایجاد کرد. نمایش نور درخشان برای هزاره گذشته توسط یک ستاره نوترونی ضربان دار که از انفجار معروف به Crab Pulsar شناخته گردیده است ، یکی از درخشان ترین منابع اشعه X و پرتوهای گاما است.

سحابی خرچنگ چنان درخشان و روشن است که “شمع استاندارد” برای مطالعه منابع انرژی بسیار بالا در نظر گرفته می شود. در حقیقت ، “خرچنگ” یک واحد اندازه گیری است که به عنوان گردیدت سحابی خرچنگ در طول موج اشعه X تعریف می شود.

اندازه گیری های جدید رصدخانه دوش هوای بزرگ با ارتفاع زیاد چین ، معروف به LHAASO ، نشان می دهد که سحابی قادر است حتی روشن تر شود. رصدخانه واقع در کوهپایه های هیمالیا یک فوتون انرژی را از سحابی اندازه گیری یک کوادریلیون الکترون ولت کشف کرد ، سطح آنقدر زیاد است که به وجود یک شتاب دهنده ذرات طبیعی در نزدیکی مرکز سحابی خرچنگ اشاره دارد که حدود یک دهم است اندازه کل منظومه شمسی ما چنین سیستمی می تواند الکترون ها را به سطوح ۲۰ هزار برابر آنچه شتاب دهنده های ساخته گردیده روی زمین در مکانهایی مانند CERN می توانند انرژی برساند ، تحریک کند.

مقاله ای از همکاری LHAASO ، به رهبری ژن کائو در آکادمی علوم چین ، در آخرین شماره مجله Science منتشر گردید.

بیانیه آکادمی علوم چین گزارش داد که اندازه گیری جدید می تواند در شمع استاندارد برای منابع انرژی فوق العاده بالا به بیش از ۱۰۰۰ برابر از پایه قبلی که توسط مشاهدات قبلی سحابی خرچنگ تنظیم گردیده بود ، تجدید نظر کند.

LHAASO ” روشنایی بیش از ۳٫۵ مرتبه شمع استاندارد را در نجوم با انرژی بالا اندازه گیری کرده است ، بنابراین یک استاندارد جدید برای منابع پرتوی گاما با انرژی فوق العاده بالا (UHE) را کالیبره می کند. ”

در حقیقت ، طبق درک فعلی ما از فیزیک ، محققان پیشنهاد می کنند که میزان شتاب رخ داده در سحابی خرچنگ به حد نظری مطلق نزدیک شود.

LHAASO ، كه كاملاً جدید است و هنوز كاملاً عملیاتی نگردیده است ، قول می دهد كه محققان را در ارائه تصویر كامل تری از آنچه در گوشه های قدرتمند و خشن كیهان دقیقاً ممكن است ، كمك كند.

دنبال كن تقویم فضایی ۲۰۲۱ CNET برای به روز نگه داشتن آخرین اخبار فضایی امسال. حتی می توانید آن را به تقویم Google خود اضافه کنید.

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت