ستاره شناسان یک ستاره نادر و غیر معمول را کشف می کنند که در اثر انفجاری عظیم شکل گرفته است

2021-07-09
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

یک هایپرنوا ، ۱۰ برابر قدرتمندتر از انفجار ابرنواختر ، ممکن است باعث ایجاد یک ستاره غیرمعمول در کهکشان ما شود.


ESO / SpaceEngine / L. کالچادا

به لطف گروهی از كارشناسان نجوم در استرالیا ، می توانید این عبارت وحشی را امروز به فرهنگ لغت خود اضافه كنید:

آیا شما به این جمله نیاز دارید؟ مطمئناً می توانم کمک کنم. “یک ابررایانه مغناطیسی ممکن است مقصر در ترکیب شیمیایی مرموز ستاره SMSS J200322.54-114203.3 باگردید.”

بسیار خوب ، خوب ، خوب – بیایید همانجا متوقف شویم و به گذشته برگردیم تا همه اینها را درک کنیم.

در سالهای اولیه جهان ، حدود ۱۳ میلیارد سال پیش ، ستاره. در واقع ستاره های زیادی وجود داشت ، اما این ستاره خاص عظیم بود و فقط از هیدروژن و هلیوم متولد گردیده بود. همچنین به سرعت در حال چرخش بود و دارای یک میدان مغناطیسی بسیار قوی بود. با کمبود سوخت ، زمان ستاره گردیدن به پایان رسید. آخرین نفس آن خشن بود. این ستاره در خودش فرو می ریزد و منفجر می شود: این یک هایپرانوای مغناطیسی است – انفجاری حدود ۱۰ برابر پر انرژی تر از ابرنواختر استاندارد جعلی شما . مطالعه جدیدی که روز چهارشنبه در مجله Nature منتشر گردید و ستاره SMSS J200322.54-114203.3 (یا به طور خلاصه فقط J2003-1142) را بررسی کرد. با تجزیه و تحلیل J2003-1142 ، محققان دریافتند که این ماده حاوی مقادیر بسیار کمی آهن است ، نشانه ای که احتمالاً از یک ستاره اولیه منفجر گردیده است ، اما همچنین شامل انواع عجیب عناصر سنگین است که معمولاً در چنین ستاره هایی یافت نمی شود.

دیوید یونگ ، اخترفیزیکدان دانشگاه ملی استرالیا گفت: “ما محاسبه می کنیم که ۱۳ میلیارد سال پیش J2003-1142 از یک سوپ شیمیایی تشکیل گردیده است که حاوی بقایای این نوع هیپرنوا است.” “هیچ کس قبلاً این پدیده را پیدا نکرده است.”

محققان فرض می کنند که J2003-1142 مانند ققنوس از خاکستر یک ستاره در حال انفجار باستان برخاست. در فاصله حدود ۷۵۰۰ سال نوری از زمین ، J2003-1142 عملاً یک همسایه کیهانی است. محققان استرالیایی از نمونه بیش از ۶۰۰ میلیون شی در نظرسنجی SkyMapper ، که در رصدخانه Siding Spring در نیو ساوت ولز ، استرالیا انجام گردید ، شناسایی گردیدند. مشاهدات بیشتر J2003-1142 با تلسکوپ بسیار بزرگ در شیلی جمع آوری گردید.

مشاهدات این امکان را به محققان داد تا ترکیب شیمیایی J2003-1142 را با جزئیات کامل بررسی کنند.

یونگ گفت: “عناصر شیمیایی كه در J2003-1142 مشاهده می كنیم توسط یك ستاره مولد (به عنوان مثال مادر تولید گردیده است) و تركیب شیمیایی J2003-1142 سرنخی از خصوصیات این والدین را به خود اختصاص داده است.”

J2003 -1142 بسیاری از ویژگیهای غیر معمول را از خود نشان می دهد: نیتروژن زیاد ، روی زیاد و مقدار زیادی عناصر سنگین مانند اورانیوم. این عملکردها تقریباً مانند اثر انگشت برای کارآگاهان نجومی نشان می دهد ، نحوه زندگی و مرگ ستاره اصلی آن را آشکار می کند و به محققان اولین اشاره را می دهد که یک ابر هیپنراوت مغناطیسی مقصر ترکیب عجیب J2003-1142 است.

در گذشته ، دانشمندان حدس می زدند که این عناصر سنگین تر هنگام برخورد ستارگان نوترونی ایجاد می شوند . شواهد فزاینده نشان می دهد که این برخوردها به تنهایی برای توضیح اینکه سنگین ترین عناصر از کجا ناشی می شوند کافی نیستند. مدل سازی انجام گردیده توسط یونگ و همکارانش نشان می دهد که یک هایپرنوا مغناطیسی ممکن است به توضیح تفاوت کمک کند.

“این یک کشف فوق العاده مهم است که مسیر جدیدی را برای شکل گیری عناصر سنگین در جهان نوزاد آشکار می کند” ، لیزا کیولی ، مدیر مرکز تعالی ARC استرالیا در اخترفیزیک آسمان در ۳ بعد (Astro 3D) گفت.

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت