۴K در مقابل ۸K در مقابل ۱۰۸۰p: وضوح تلویزیون توضیح داده شده است

2021-07-12
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

 رزولوشن تلویزیون-انفجار

جفری موریسون / CNET

یک سوپ الفبایی گیج کننده وجود دارد که برای توصیف وضوح استفاده می شود. ۸K ، ۴K ، HD ، ۱۰۸۰p ، UHD و موارد دیگر وجود دارد. منصفانه است که فرض کنیم ۸K باید از ۴K بزرگتر باگردید ، اما این حتی چه معنایی دارد؟ آیا حتی قابل توجه است؟ و ۱۰۸۰p در کجای معادله قرار می گیرد؟ وضوح مهمترین عامل هنگام خرید یک تلویزیون جدید نیست – خصوصاً به این دلیل که بیشتر تلویزیون ها اکنون تلویزیون های ۴K هستند – اما هنوز هم قابل تامل است. از همه مهمتر ، دانستن معنای واقعی همه اعداد می تواند به شما کمک کند تا در انتخاب تلویزیون اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

در اینجا مواردی است که باید بدانید. نسخه کوتاه:

  • ۴K تقریباً همیشه به این معنی است که تلویزیون ۳،۸۴۰×۲،۱۶۰ پیکسل دارد.
  • UHD به چه معناست؟ مخفف “Ultra High Definition” است ، اما در اصل به معنای ۴K است.
  • آیا این روزها بیشتر تلویزیون ها ۴K هستند؟ بله ۵۰ اینچ و بالاتر.
  • آیا ۴K به معنای بهتر بودن تصویر از تلویزیون قدیمی من است؟ نه لزوما.
  • اگر ۴K چهار برابر بیشتر از ۱۰۸۰p باگردید ، آیا این به معنای ۴K 4320p است؟ شماره
  • آیا ۸K ارزش نگرانی دارد؟ شماره

هنوز س questionsالی دارید؟ بیایید با اصول شروع کنیم.

رزولوشن چیست؟

وضوح از نظر سخت افزار تلویزیون ، به تعداد پیکسل هایی که تصویر را در تلویزیون می سازند ، اشاره دارد. یک پیکسل یا عنصر گسسته تصویر ، از یک نقطه کوچک روی صفحه تشکیل گردیده است.

قطعنامه های بی شماری در تلویزیون های صفحه تخت وجود دارد. تلویزیون های قدیمی و بسیاری از مدل های ۳۲ اینچی که امروز به فروش می رسند ، حدود یک میلیون پیکسل (۷۲۰p) دارند. تلویزیون های جدیدتر و کمی بزرگتر (معمولاً ۴۹ اینچ و کوچکتر) کمی بیش از ۲ میلیون پیکسل (۱۰۸۰p) دارند. حتی تلویزیون های جدیدتر و بزرگتر (معمولاً ۵۰ اینچ و بالاتر ، اگرچه اندازه های کوچکتر نیز بسیار زیاد است) دارای ۸ میلیون (برای ۴K Ultra HD) هستند. و جدیدترین ، بزرگترین و مضحک ترین تلویزیونهای دارای بیش از ۳۳ میلیون پیکسل ( ۸K ) هستند. برای تشخیص هر یک از آنها ، باید خیلی دقیق نگاه کنید یا یک ذره بین را شلاق بزنید.

 015-lg-oled-tv-8k15

در اینجا ویراستار ارگردید ارگردید ، دیوید کتزمایر ، هر پیکسل را روی یک تلویزیون ۸K می شمارد.


Sarah Tew / CNET

وضوح یکی از رایج ترین مشخصات مورد استفاده برای فروش تلویزیون است ، بخشی از این به نظر می رسد “۴K” و “۸K” واقعاً با تکنولوژی پیشرفته و چشمگیر است. با این حال ، وضوح مهمترین ماده در کیفیت تصویر نیست. فقط به این دلیل که وضوح تلویزیون یک تلویزیون بالاتر از تلویزیون دیگر است ، همیشه به معنای بهتر بودن آن نیست. ممکن است ، اما نه همیشه ، و به دلایلی که ارتباط چندانی با وضوح ندارند. تلویزیون با عملکرد بهتر دامنه دینامیکی بالا (HDR) ، نسبت کنتراست نسبت کنتراست یا رنگ بهتر بهتر از تلویزیونی است که فقط پیکسل بیشتری دارد.

با این وجود ، ارزش درک وضوح مختلفی که توسط سازندگان تلویزیون و سایرین استفاده می شود ، هنوز ارزش دارد. در اینجا کمی بیشتر ، ahem ، جزئیات.

وضوح صفحه بزرگ

نام وضوح را انتخاب کنید پیکسل x افقی x عمودی نامهای دیگر دستگاهها
۱۰K ۱۰،۲۴۰×۵،۷۶۰ یا ۴۳۲۰ هیچ کدام هیچ کالای مصرفی وجود ندارد
۸K ۷،۶۸۰×۴،۳۲۰ ۸K UHD تلویزیون ها
“سینما” ۴K ۴،۰۹۶x [unspecified] ۴K برخی از پروژکتورها
UHD ۳،۸۴۰×۲،۱۶۰ ۴K ، فوق العاده HD ، تعریف فوق العاده بالا تلویزیون ، مانیتور ، پروژکتور
۲K ۲،۰۴۸x [unspecified] هیچ کدام برخی از پروژکتورهای سینما
WUXGA ۱،۹۲۰×۱،۲۰۰ Widescreen Ultra Extended Graphics Array مانیتور ، پروژکتور
۱۰۸۰p ۱،۹۲۰×۱،۰۸۰ Full HD ، FHD ، HD ، با وضوح بالا تلویزیون ، مانیتور ، پروژکتور
۷۲۰p ۱،۲۸۰×۷۲۰ HD ، با کیفیت عالی تلویزیون ها

۸K و ۴K (Ultra HD)

وقتی صحبت از تلویزیون می شود ، ۴K و Ultra HD (یا UHD) با همان وضوح تصویر هستند. این تلویزیون ها ، به همراه Ultra HD Blu-ray و تقریباً تمام محتوای جریان UHD از Netflix ، Amazon و دیگران با وضوح ۳،۸۴۰×۲،۱۶۰ است. درباره یک تلویزیون در خانه شما ، یا یک پروژکتور در یک تئاتر. از نظر فنی ، “۴K” به معنای وضوح افقی ۴۰۹۶ پیکسل است. این قطعنامه ارائه گردیده توسط ابتکارات سینمای دیجیتال است. از آنجا که فیلم ها از نظر ابعاد متفاوت هستند که به شکل دقیق مستطیل صفحه اشاره دارد ، هیچ رزولوشن عمودی مشخص نگردیده است. اصطلاح بنابراین تلویزیون های “۴K” تلویزیون های ۴K هستند حتی اگر وضوح آنها ۳،۸۴۰×۲،۱۶۰ باگردید. اکثر شرکت ها فقط هر دو را می گویند: Ultra HD 4K.

این تعداد نسبی پیکسل ها را در هر یک از فرمت های اصلی با وضوح نشان می دهد. اندازه واقعی البته نیست. این نمودار نه یک نمایش تصویری است (اگر برای کلیک کردن روی آن کلیک کنید).

از بزرگترین به کوچکترین: ۸K (نارنگی) ، ۴K سینما با نسبت ابعاد ۱٫۷۸: ۱ (سیاه). Ultra HD (سفید) ؛ ۲K Cinema با نسبت ابعاد ۱٫۷۸: ۱ (سبز)؛ Full HD 1080p (قرمز)؛ ۷۲۰p (آبی).


جفری موریسون / CNET

۸K از همین منطق پیروی می کند. اگر در مورد تلویزیون صحبت می کنید ، وضوح آن دو برابر افقی و عمودی تلویزیون های ۴K است: ۷،۶۸۰×۴،۳۲۰٫ این قطعنامه سینما هنوز نیست ، حداقل خارج از مرحله آزمایش نیست. تعداد انگشت شماری از تلویزیون های ۸K در بازار وجود دارد ، اما سالها طول می کگردید تا این وضوح رایج شود.

برای استفاده بیشتر از تلویزیون ۴K خود ، به محتوای ۴K نیاز دارید. خوشبختانه ، محتوای ۴K در همه جا وجود دارد. اکثر سرویس های اصلی جریان مانند Netflix ، Amazon ، iTunes و Vudu همه ۴K در دسترس دارند. همچنین دستگاه های پخش Blu-ray و کنسول های بازی Ultra HD ، مانند PS5 و Xbox Series X وجود دارد. اگر رایانه شخصی دارید ، بسیاری از کارت های ویدیوی چند سال اخیر می توانند با درجات مختلف موفقیت ، بازی ها را با کیفیت ۴K ارائه دهند.

ما شروع به دیدن ATSC 3.0 می کنیم که اکنون با نام NextGen TV شناخته می شود. با استفاده از تیونر تلویزیون NextGen یا تلویزیون داخلی ، از لحاظ تئوری می توانید تلویزیون ۴K رایگان را از طریق هوا تماشا کنید. درست مانند پخش اولیه تلویزیون های HDTV در آغاز قرن ، مدتی طول می کگردید تا برنامه های ۴K روی هوا رایج شوند.

۲K

قبل از اینکه “۴K” رایج شود ، تقریباً هرگز به “۲K” مراجعه کنید. این تقریباً فقط یک رزولوشن سینما بود ، به همین دلیل است که گاهی اوقات می بینید که ۲K برای اشاره به “قالب اصلی” استفاده می شود. اکثر پروژکتورهای سینمای دیجیتال که در سینماها استفاده می شوند دارای رزولوشن ۲K هستند (برخی کمتر هستند). عرض آن ۲۰۴۸ پیکسل است و مجدداً هیچ رزولوشن عمودی توسط DCI مشخص نگردیده است.

اما اکنون که “۴K” به عنوان اصطلاحی که برای توصیف تلویزیون و محتوا استفاده می شود ، جذابیت بیشتری پیدا کرده است ، “۲K” به طور خلاصه به عنوان کوتاه برای وضوح ۱۰۸۰p برای اکثر تلویزیون های کوچک و قدیمی و همچنین Blu-ray استفاده می شود.

۱۰۸۰p یا Full HD

به یاد دارید که چگونه در مورد رزولوشن های سینمای دیجیتال فقط با تعیین وضوح افقی صحبت کردیم؟ از طرف دیگر ، تلویزیون های خوب در طول تاریخ از عمودی برای توصیف وضوح استفاده می کردند (بازگشت به روزهای لوله شیشه ای). بنابراین ۱۰۸۰p وضوح عمودی است. تقریباً همه تلویزیون های HD دارای نسبت ابعاد ۱٫۷۸: ۱ (۱۶: ۹ ، مضمون “صفحه عریض”) هستند ، بنابراین این بدان معنی است که وضوح افقی ۱۹۲۰ پیکسل (۱،۹۲۰×۱،۰۸۰) است.

این منبع آشفتگی دیگر است ، از دهه ها پیش در بحث های تلویزیونی درباره وضوح های عمودی صحبت گردیده است و ناگهان در مورد “تلویزیون های ۴K” صحبت می کنیم که به وضوح افقی اشاره دارد. مرا سرزنش نکنید ، این ایده من نبود.

به همین دلیل است که ۱۰۸۰p “1K” نیست. همانطور که در بالا ذکر گردید ، اگر چیزی وجود داشته باگردید ، با همان منطقی که تلویزیون های UHD 4K هستند “۲K” است. گفته گردید ، اکثر مردم با کیفیت ۱۰۸۰p 2K تماس نمی گیرند. آنها آن را ۱۰۸۰p یا Full HD می نامند.

ضمناً ، ۱۰۸۰i رزولوشن ۱۰۸۰p است ، اما هیچ تلویزیون مدرنی ۱۰۸۰i نیست. با این حال ، اکثر پخش های HDTV ، از جمله برنامه های CBS و NBC ، هنوز ۱۰۸۰i هستند.

۷۲۰p

تقریباً نیمی از تعداد پیکسل های ۱۰۸۰p. به ندرت می توان تلویزیون دیگری با کیفیت ۷۲۰p پیدا کرد. با این حال ، تمام ABC ، ​​Fox ، ESPN و کانال های وابسته / خواهر آنها با ۷۲۰p پخش می شوند. این به انتقال اولیه HD در آغاز قرن برمی گردد. و اگر از خود می پرسید که چرا تلویزیون شما در آن کانال ها “۷۲۰p” نمی گوید ، این را بررسی کنید.

قطعنامه های مانیتور: WUXGA، WXGA، WXXXGA، WXCBGBSA، WXLADYGAGA

در دنیای رایانه از حروف نامفهوم و تکان دهنده ای غیر کاربر پسند برای توصیف وضوح استفاده می کنند. خوب ، نه “تکان دهنده” زیرا اینها رایانه هستند.

ببینید ، من یک کامپیوتر هستم ، از اوایل دهه ۹۰ کامپیوترهای شخصی خود را می سازم و حتی من نمی توانم به شما بگویم که معنای نیمی از این حروف چیست. من می توانم درک کنم که در ابتدا آنها برای سهولت کارها اجرا می گردیدند ، اما ما آنقدر وضوح و ترکیب داریم که اکنون آنها فقط آزار دهنده هستند.

اساساً مواردی که به احتمال زیاد می بینید FHD (1،۹۲۰×۱،۰۸۰) و WUXGA (1،۹۲۰×۱،۲۰۰) هستند. بقیه ، شما می توانید در آن غوطه ور شوید و یک برگه تقلب از این قسمت چاپ کنید.

خوشبختانه ، تنها زمانی که بیشتر شما با این گولاش نامه روبرو می شوید این است که به دنبال یک دیتا پروژکتور ارزان یا مانیتور کامپیوتر هستید.

همچنین مانیتورهای رایانه ای وجود دارند که دارای وضوح بی نظیر مانند نسبت های ۵K (5،۱۲۰×۲،۸۸۰) یا صفحه نمایش فوق عریض ۲۱: ۹ با وضوح دیوانه مانند ۳،۴۴۰×۱،۴۴۰ هستند. تغییرات بسیاری وجود دارد که نمی توان امیدوار بود همه آنها را پوشش دهد.

 samsung-cf791

مانیتور صفحه نمایش فوق صفحه CF791 سامسونگ دارای ۳،۴۴۰×۱،۴۴۰ پیکسل یا وضوح UW-QHD (فوق العاده گسترده چهارگانه HD) است.


Sarah Tew / CNET

خط آخر

وقتی همه چیز را جوش می آورید ، نکته جالب اینجاست: تلویزیون های قدیمی و کوچکتر HD ، ۱۰۸۰p هستند. تقریباً همه تلویزیون های جدید ۴K Ultra HD هستند که ۴ برابر ۱۰۸۰p پیکسل دارند. روزی ممکن است شما یک تلویزیون ۸K یا حتی ۱۰K داشته باشید ، اما این یک راه دور است.

اینجا جایی است که من به شما یادآوری می کنم که پیکسل های بیشتر لزوما به معنای تصویر بهتر نیست. جنبه های دیگری از کیفیت تصویر مانند کنتراست و رنگ وجود دارد که بسیار مهم تر از [وضوح] هستند.

در آینده ، وضوح ممکن است بی ربط باگردید. فناوری هایی مانند MicroLED از اندازه و رزولوشن جداگانه ای برخوردار هستند ، بنابراین تلویزیون ۵۰ اینچی اتاق خواب آینده شما با وضوح متفاوت متفاوت از تلویزیون اتاق نشیمن ۱۰۰ اینچی ، در مقایسه با اکنون که هر دو ۴K با کیفیت متفاوت هستند پیکسل اندازه با تشکر از پیشرفت در پردازش ویدئو ، این مهم نیست. همه آنها واضح و دقیق به نظر می رسند.

اولین بار در سال ۲۰۱۶ منتشر گردید. به طور منظم با اطلاعات جدید به روز می شود.


علاوه بر پوشش تلویزیون و سایر فن آوری های نمایش ، جف موریسون تورهای عکس از موزه ها و مکان های جالب در سراسر جهان ، از جمله زیردریایی های هسته ای ، هواپیماهای عظیم را انجام می دهد حامل ها ، قلعه های قرون وسطایی ، گورستان های هواپیما و موارد دیگر.

می توانید بهره های او را در اینستاگرام و یوتیوب دنبال کنید. او همچنین رمان پرفروش علمی تخیلی در مورد زیردریایی های به اندازه شهر را به همراه دنباله ای نوشت.

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت