شورش ها و ناآرامی های مرگبار آفریقای جنوبی توضیح داد

2021-07-14
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

 gettyimages-609359970

دستگیری رئیس جمهور پیشین ، یعقوب زوما ، شورش ها را برانگیخت.


استخر / گتی

آفریقای جنوبی درگیری دارد. هزاران نفر از شهروندان کشور از روز جمعه گذشته در اعتراض به دستگیری رئیس جمهور سابق یعقوب زوما دست به شورش و غارت زده اند. از روز سه شنبه تعداد کشته گردیدگان به ۷۲ نفر رسیده است ، و رئیس جمهور سیریل رامافوسا ارتش را به خاموش کردن واقعیت فراخوانده است. لگدمال گردیده علاوه بر خشونت بیشتر ، این نگرانی وجود دارد که شورش ها منجر به افزایش موارد COVID و مرگ و میر شود زیرا ، با ۵۹ میلیون نفر جمعیت ، این کشور در میان بدترین موج COVID تاکنون قرار دارد.

“برنامه واکسیناسیون ما دقیقاً به همان اندازه که شتاب می گیرد به گردیدت مختل گردیده است” ، رامافوسا روز دوشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی در سراسر کشور ابراز تاسف کرد ، نیروهای نظامی.

در مرکز ناآرامی ها یعقوب زوما ۷۹ ساله است که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ رئیس جمهور آفریقای جنوبی بود. زوما متهم به سرپرستی دولت كلپتوكراتیك در طول سالهای قدرت خود ، چهارشنبه ، ۷ ژوئیه دستگیر گردید. دو روز بعد ، غارت آغاز گردید.

جیكوب زوما كیست؟

ژاکوب زوما در سال ۲۰۰۹ ریاست جمهوری را به عهده گرفت. مانند همه روسای جمهور آفریقای جنوبی در دوران پس از آپارتاید ، زوما در کنار نلسون ماندلا یک مبارز آزادی در کنگره ملی آفریقا (ANC) بود. زوما پس از سالها ادعای فساد ، و مواجه گردیدن با رای اعتماد ، در سال ۲۰۱۸ از سمت ریاست جمهوری استعفا داد.

زوما به همبستگی جمعی متهم است. تحت حاکمیت وی ، منتقدان متهم می شوند ، میلیاردها دلار از کشور خارج گردیده و به جیب مقامات و همکاران آنها می رود. عبارت “تصرف دولت” اکنون در سیاست های آفریقای جنوبی همه گیر گردیده است – این بیانگر نهادهای دولتی است که به عنوان وسیله ای برای غنی سازی خود مورد استفاده قرار می گیرند.

شرکت برق دولتی ، Eskom ، نمونه پیوند را تشکیل می دهد. کمبود نیرو در سال ۲۰۰۷ منجر به خاموشی در سراسر کشور گردید و پس از آن دو نیروگاه برق زغال سنگ به بهره برداری رسید. قرار بود به ترتیب در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ تکمیل شوند ، اما هر دو هنوز در دست ساخت هستند. قرار است یکی تا پایان سال و دیگری تا ماه مه ۲۰۲۴ به بهره برداری برسد. علی رغم “کاهش بار” مداوم ، که در آن مناطق مختلف کشور خاموشی های برنامه ریزی گردیده را تحمل می کنند زیرا برق کافی برای تأمین انرژی یکباره کل کشور وجود ندارد ، تحقیق توسط شرکت حقوقی Bowmans با ارزش ۱۲ میلیارد دلار از قرارداد Eskom با پرچم قرمز به عنوان مشکوک ، تورم یا فساد.

Eskom یکی از بسیاری از نهادهای دولتی است که تصور می شود قربانی پوسیدگی دولت گردیده است. قبل از رئیس جمهور گردیدن زوما ، آفریقای جنوبی در فهرست جهانی شفافیت بین الملل در رتبه ۵۵ قرار داشت که رتبه بندی فساد در سراسر جهان است. همین امر آن را در زیر جمهوری چک و درست بالاتر از ساموآ و مالزی قرار داده است. در سال ۲۰۱۸ ، سال ترک زوما ، این کشور در رتبه ۷۳ ، زیر رواندا ، عربستان سعودی و کوبا قرار گرفت.

پس چرا او را دستگیر کردند؟

وقتی زوما چهارشنبه گذشته دستگیر گردید ، به اتهام فساد اداری نبود – این امر با تحقیر دادگاه بود. او به ۱۵ ماه زندان محکوم گردیده است.

زوما حاضر نگردید در مقابل كمسیون فساد – كمسیون زوندو – كه خودش در سال ۲۰۱۸ به عنوان رئیس جمهور آغاز كرد ، حاضر شود. هدف کمیسیون Zondo تحقیق در مورد ادعاهای مربوط به تصرف دولت و فساد در بخش عمومی است. زوما با ۱۶ فقره پرونده فساد اداری ، کلاهبرداری ، کلاهبرداری و پولشویی روبرو است. بسیاری از این موارد مربوط به یک قرارداد تسلیحاتی در سال ۱۹۹۹ است ، که در آن ادعا می شود که زوما از یک تولید کننده اسلحه فرانسوی رشوه گرفته است. انتظار می رود با ادامه کمیسیون اتهامات بیشتری اضافه شود.

زوما همه اتهامات را رد کرد. وی در تحقیق در سال ۲۰۱۹ گفت: “من مورد تحقیر قرار گرفتم ، كه ادعا می شود پادشاه افراد فاسد هستم.” او ادعا كرد كه قربانی توطئه حذف وی از سیاست گردیده است ، كه شامل عوامل خارجی است. زوما در سال ۲۰۱۹ گفت: “آنها تصمیمی گرفتند كه زوما باید از ساختارهای تصمیم گیری ANC حذف شود. به همین دلیل ترور شخصیت ، این آغاز روندی است كه مرا امروز به جایی كه امروز هستم تبدیل كرده است.” [۱۹۶۵۹۰۰۹] در دسامبر سال ۲۰۲۰ زوما احضار گردید تا دو بار دیگر در ژانویه و فوریه به کمیسیون شهادت دهد. دادگاه قانون اساسی آفریقای جنوبی پس از از دست دادن شهادت وی در ژانویه ، به زوما دستور داد تا در کمیسیون شهادت دهد. پس از رد زوما ، به جرم تحقیر دادگاه به ۱۵ ماه زندان محکوم گردید.

زوما چهارشنبه گذشته خود را به مقامات تحویل داد.

چه زمانی شورش آغاز گردید؟

جمعه گذشته ، دو روز پس از دستگیری زوما ، اعتراضات در استان كوازولو-ناتال رئیس جمهور سابق آغاز گردید. کوازولو-ناتال از نظر جمعیت دومین استان بزرگ آفریقای جنوبی است که بیش از ۱۱ میلیون شهروند آن را در خود جای داده است. قبل از تسلیم زوما ، طرفداران در محل زندگی زوما جمع گردیدند تا از دستگیری مقامات جلوگیری کنند.

حامیان جاده ها را محاصره کرده و به آتش سوزی متوسل گردیدند که شامل آتش زدن ساختمانها بود. مراکز خرید و کارخانه ها مورد حمله و غارت قرار گرفته اند که گفته می شود شامل مراکز توزیع ال جی و سامسونگ نیز می باگردید. در یک صحنه ناراحت کننده ضبط گردیده توسط بی بی سی ، یک زن مجبور گردید کودک خود را از یک بلوک آپارتمان در حال سوختن به طرف جمعیت زیر پرتاب کند.

از آن زمان اعتراضات ، آشوب و غارت به گاوتنگ ، کوچکترین استان کشور از نظر وسعت زمین و بزرگترین استان از نظر جمعیت گسترش یافته است. پایتخت گوتنگ ژوهانسبورگ ، مرکز مالی کشور است. با غارت سوپرمارکت ها ، کامیون های مواد غذایی سوخته و بزرگراه ملی بسته گردید ، برخی از کمبود مواد غذایی ترسناک ترس دارند.

با پلیس محلی غرق ، رئیس جمهور سیریل رامافوسا روز دوشنبه ارتش را در دو استان مستقر کرد. بیش از ۱۲۰۰ نفر دستگیر گردیده اند و ۷۲ نفر کشته گردیده اند.

چرا مردم معترض هستند؟

این یک سوال پیچیده در ماه های آینده خواهد بود ، س oneالی که احتمالاً در دادگاه مطرح خواهد گردید. بسیاری خانواده و افراد نزدیک زوما را به دلیل تحریک خشونت مقصر می دانند. دختر زوما رئیس جمهور رامافوسا را ​​با رهبری آپارتاید مقایسه كرد و ۱۰۰۰۰۰ نفر از دنبال كنندگان توییتر خود را به اعتراض تشویق كرد كه توسط فیلم های تحسین برانگیز از آتش سوزی و انسداد اعتراض كنند.

بنياد Jacob G Zuma ظاهراً اعتراضات خشونت آميز را مورد تأييد قرار داد و در توئيتر نوشت: “اين بنياد خشم عادلانه واکنشي مردم [South Africa] را كه ديگران آن را خشونت توصيف كرده اند ، ذكر كرده است. مردم وقتي به آنها نزديك مي شوند مي گويند كه تحریکات خشونت آمیزی که با زندانی گردیدن رئیس جمهور زوما بدون محاکمه آشکار گردید ، به آنها تحمیل گردید. “

بعداً در توییتر توئیت کرد:” صلح و ثبات در آفریقای جنوبی مستقیماً با آزادی رئیس جمهور زوما با تأثیر فوری مرتبط است. ”

اگرچه ناآرامی ها به عنوان تظاهرات اعتراض آمیز در ایالت زوما توسط طرفداران وی آغاز گردید ، رئیس جمهور رامافوسا در زیر “آنچه که ما اکنون شاهد آن هستیم اقدامات مجرمانه فرصت طلبانه ، با گروه ها افرادی که هرج و مرج را تحریک می کنند فقط به عنوان پوششی برای غارت و سرقت. ” این کشور در میان موج شیطانی COVID قرار دارد: ۱۲،۵۰۰ مورد مثبت از ۵۱،۰۰۰ آزمایش در ۱۳ ژوئیه ثبت گردیده است ، یعنی تقریباً از هر ۴ تست یک آزمایش مثبت است. آفریقای جنوبی با ۳۲٪ و یکی از بالاترین نرخ جرایم بالاترین نرخ رسمی بیکاری در جهان را دارد. بانک جهانی آن را نابرابرترین کشور جهان در سال ۲۰۱۸ خواند.

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

ساخت رزومه انگلیسی
© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت