کاشت مغز اجازه می دهد تا مرد فلج با افت شدید گفتاری دوباره “صحبت کند”

2021-07-15
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

 ucsf-chang-بیمار-تنظیم-تصویرگری

رابط مغز و کامپیوتر UCSF با جراحی مستقیماً روی قشر حرکتی بیمار اعمال می شود تا ارتباط برقرار شود.


کن پروبست ، UCSF

به نظر می رسد كار فیس بوك در زمینه فن آوری ورودی عصبی برای AR و VR در جهت مچ دست بیشتری پیش می رود ، اما این شركت همچنان به سرمایه گذاری در تحقیق در مورد رابط های كاشته گردیده مغز و رایانه ادامه می دهد. آخرین مرحله از یک مطالعه طولانی مدت با بودجه فیس بوک از UCSF ، به نام پروژه استنو ، تلاش برای مکالمه از یک بیمار فلج کم حرف را به کلمات روی صفحه ترجمه می کند.

“این اولین بار است که کسی به طور طبیعی سعی می کند دکتر دیوید موسی ، نویسنده اصلی مطالعه منتشر گردیده در روز چهارشنبه در مجله پزشکی نیوانگلند گفت: “امیدوارم ، این دلیل اصلی برای کنترل مستقیم گفتار یک دستگاه ارتباطی باگردید ، با استفاده از سخنرانی در نظر گرفته گردیده به عنوان سیگنال کنترل توسط کسی که نمی تواند صحبت کند ، فلج است.”

رابط های مغز و رایانه (BCI) پشت سر موفقیت های بسیاری امیدوار کننده اخیر بوده اند ، از جمله تحقیقات استنفورد که می تواند دست نوشته های تصور گردیده را به متن پیش بینی گردیده تبدیل کند. مطالعه UCSF رویکرد دیگری دارد ، تلاش واقعی گفتار را تجزیه و تحلیل می کند و تقریباً مانند یک مترجم عمل می کند.

این مطالعه که توسط جراح مغز و اعصاب UCSF دکتر ادوارد چانگ انجام گردید ، شامل کاشت “نورو پروتز” الکترودها در یک مرد فلج که دارای ساقه مغز بود ، بود. سکته مغزی در سن ۲۰ سالگی. با کاغذ الکترود در قسمت مغز مرتبط با کنترل دستگاه صوتی ، این مرد تلاش کرد به س respondالات نمایش داده گردیده در صفحه پاسخ دهد. الگوریتم های یادگیری ماشینی UCSF می توانند ۵۰ کلمه را تشخیص دهند و آنها را به جملات زمان واقعی تبدیل کنند. به عنوان مثال ، اگر بیمار سریعاً س askingال کند “امروز چطور هستی؟” این پاسخ به صورت “من خیلی خوب هستم” روی صفحه ظاهر گردید ، کلمه به کلمه ظاهر می شود.

موسی توضیح داد که هدف این کار ادامه فراتر از مرحله بودجه فیس بوک است و تحقیقات هنوز کارهای بیشتری در پیش دارد. در حال حاضر هنوز مشخص نیست که چقدر شناخت گفتار از الگوهای ضبط گردیده فعالیت مغز ، یا گفته های صوتی ، یا ترکیبی از هر دو ناشی می شود.

موسی سریع می فهمد که این مطالعه ، مانند سایر کارهای BCI ، خواندن ذهن نیست: این تحقیق متکی بر احساس فعالیت مغز است که به طور خاص هنگام تلاش برای انجام یک رفتار خاص ، مانند صحبت کردن ، اتفاق می افتد. موسی همچنین می گوید کار تیم UCSF هنوز به رابط های عصبی غیرتهاجمی ترجمه نگردیده است. Neuralink الون ماسک داده های انتقال بی سیم از الکترودهای کاشته گردیده به مغز را برای تحقیقات آینده و استفاده های کمکی وعده می دهد ، اما تاکنون این فناوری فقط بر روی یک میمون نشان داده گردیده است.

 frlr-head-mounted-bci-research-prototype

نمونه اولیه دستگاه فرسوده BCI آزمایشگاه های واقعیت فیس بوک ، که الکترودهای کاشته گردیده ندارد ، به صورت منبع باز در می آید.

در همین حال ، تحقیقات آزمایشگاه های واقعیت فیس بوک از رابط های فرسوده مغز و رایانه برای هدست های آینده VR / AR دور گردیده و برای آینده نزدیک تمرکز خود را بر روی دستگاه های مچ زده بر اساس فناوری به دست آمده از آزمایشگاه های CTRL تغییر داده است. آزمایشگاه های واقعیت فیس بوک برای مطالعه فعالیت مغز نمونه های اولیه غیر تهاجمی سر خود را که دارای سر پوشیده است ، قرار داده است و این شرکت اعلام کرده است که با متوقف کردن تمرکز بر روی سخت افزارهای عصبی مستقر در سر ، قصد دارد این موارد را برای پروژه های تحقیقاتی منبع باز در دسترس قرار دهد. (UCSF بودجه ای از فیس بوک دریافت می کند اما هیچ سخت افزاری ندارد.)

“جنبه های کار نصب گردیده با سر نوری برای تحقیقات EMG ما در مچ دست قابل استفاده خواهد بود. ما همچنان از BCI نوری به عنوان یک ابزار تحقیقاتی برای ساخت بهتر مچ دست استفاده خواهیم کرد. مدل ها و الگوریتم های حسگر. در حالی که ما همچنان از این نمونه های اولیه در تحقیقات خود استفاده خواهیم کرد ، ما دیگر در حال ساخت دستگاه نصب گردیده نوری BCI برای درک تولید گفتار نیستیم. این یکی از دلایلی است که ما نمونه های سخت افزاری نصب گردیده خود را با سایر محققان به اشتراک خواهیم گذاشت ، که می تواند نوآوری ما را در موارد دیگر استفاده کند “، نماینده فیس بوک از طریق ایمیل تأیید کرد.

با این وجود فناوری ورودی عصبی با هدف مصرف کننده هنوز در مراحل ابتدایی است. در حالی که دستگاه های مصرف کننده با استفاده از سنسورهای غیر تهاجمی سر یا مچ دست مجهز هستند ، دقت آنها در مقایسه با الکترودهای کاشته گردیده در حال حاضر بسیار کمتر است.

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت