شمار کشته شدگان شورش های آفریقای جنوبی به ۷۲ نفر رسید: ناآرامی توضیح داد

2021-07-15
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

 gettyimages-609359970

دستگیری رئیس جمهور پیشین ، یعقوب زوما ، شورش ها را برانگیخت.


استخر / گتی

آفریقای جنوبی درگیری دارد. رئیس جمهور سیریل رامافوسا ۲۵۰۰۰ نفر از نیروهای نظامی را فراخوانده است تا از غارت و شورش هایی که از جمعه گذشته آغاز گردیده است جلوگیری کنند. از زمان پایان آپارتاید در سال ۱۹۹۴ این بدترین موج خشونت خوانده می شود: تعداد کشته ها از روز سه شنبه به ۷۲ نفر رسیده است و بیش از ۱۷۰۰ نفر دستگیر گردیده اند.

این مرگ و میرها ناشی از اعمال خشونت آمیز آشکار مانند تیراندازی ، آتش سوزی و انفجار و همچنین مواردی است که پایمال گردیده غارتگران به پای مرگ کشیده گردیده است. علاوه بر خشونت بیشتر ، این نگرانی وجود دارد که شورش ها باعث افزایش موارد COVID و مرگ و میر شود زیرا ، با ۵۹ میلیون نفر جمعیت ، این کشور در میان بدترین موج COVID تاکنون قرار دارد.

“برنامه واکسیناسیون ما درست زمانی که شتاب می گیرد به گردیدت مختل گردیده است” ، رامافوسا روز دوشنبه در یک آدرس تلویزیونی در سراسر کشور ابراز تاسف کرد بسیج نیروهای نظامی را اعلام کرد. علاوه بر خشونت و شیوع ویروس کرونا ، رامافوسا گفت که شورش ها در هفته های آینده تأمین غذا و دارو را مختل می کنند.

در مرکز ناآرامی ها ، یعقوب زوما ۷۹ ساله قرار دارد ، که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ رئیس جمهور آفریقای جنوبی بود. متهم به نظارت بر یک دولت کلپتوکراتیک در طول سالهای قدرت خود ، زوما دستگیر گردید ۷ ژوئیه. دو روز بعد ، غارت آغاز گردید.

یعقوب زوما کیست؟

ژاکوب زوما در سال ۲۰۰۹ ریاست جمهوری را به عهده گرفت. مانند همه روسای جمهور آفریقای جنوبی در دوران پس از آپارتاید ، زوما در گذشته در کنار نلسون ماندلا مبارز آزادی در کنگره ملی آفریقا بود. زوما پس از سالها ادعای فساد ، و مواجه گردیدن با رای اعتماد ، در سال ۲۰۱۸ از سمت ریاست جمهوری استعفا داد.

زوما به همبستگی جمعی متهم است. تحت حاکمیت وی ، منتقدان متهم می شوند ، میلیاردها دلار از کشور خارج گردیده و به جیب مقامات و همکاران آنها می رود. عبارت “تصرف دولت” اکنون در سیاست های آفریقای جنوبی همه گیر گردیده است – این بیانگر نهادهای دولتی است که به عنوان وسیله ای برای غنی سازی خود مورد استفاده قرار می گیرند.

شرکت برق دولتی ، Eskom ، نمونه پیوند را تشکیل می دهد. کمبود برق در سال ۲۰۰۷ منجر به خاموشی در سراسر کشور گردید و پس از آن دو نیروگاه با انرژی زغال سنگ به بهره برداری رسید. قرار بود به ترتیب در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ تکمیل شوند ، اما هر دو هنوز در دست ساخت هستند. قرار است یکی تا پایان سال و دیگری تا ماه مه ۲۰۲۴ به بهره برداری برسد. در میان “کاهش بار” مداوم ، که در آن مناطق مختلف کشور خاموشی های برنامه ریزی گردیده را تحمل می کنند زیرا برق کافی برای تأمین انرژی یکباره کل کشور وجود ندارد ، تحقیق شرکت حقوقی Bowmans با ارزش ۱۲ میلیارد دلار قرارداد Eskom با پرچم قرمز به عنوان مشکوک ، تورم یا فساد.

اسكوم یكی از م institutionsسسات دولتی است كه گمان می رود تحت تأثیر پوسیدگی های دولتی قرار گرفته است. قبل از رئیس جمهور گردیدن زوما ، آفریقای جنوبی در فهرست جهانی شفافیت بین الملل در رتبه ۵۵ قرار داشت که رتبه بندی فساد در سراسر جهان است. همین امر آن را در زیر جمهوری چک و درست بالاتر از ساموآ و مالزی قرار داده است. در سال ۲۰۱۸ ، سال ترک زوما ، این کشور در رتبه ۷۳ ، زیر رواندا ، عربستان سعودی و کوبا قرار گرفت.

پس چرا او را دستگیر کردند؟

وقتی زوما چهارشنبه گذشته دستگیر گردید ، به اتهام فساد اداری نبود – به دلیل تحقیر دادگاه بود. او به ۱۵ ماه زندان محکوم گردیده است.

زوما حاضر نگردید در مقابل کمیسیون زوندو ، که خود در سال ۲۰۱۸ به عنوان رئیس جمهور آغاز کرد ، حاضر شود. هدف کمیسیون Zondo تحقیق در مورد ادعاهای مربوط به تصرف دولت و فساد در بخش عمومی است. زوما با ۱۶ فقره پرونده فساد اداری ، کلاهبرداری ، کلاهبرداری و پولشویی روبرو است. بسیاری از این موارد مربوط به یک قرارداد تسلیحاتی در سال ۱۹۹۹ است ، که در آن ادعا می شود که زوما از یک تولید کننده اسلحه فرانسوی رشوه گرفته است. انتظار می رود با ادامه کار کمیسیون اتهامات بیشتری اضافه شود.

زوما همه اتهامات را رد کرد. وی در تحقیق در سال ۲۰۱۹ گفت: “من مورد تحقیر قرار گرفتم ، كه ادعا می شود پادشاه افراد فاسد هستم.” او ادعا كرد كه قربانی توطئه حذف وی از سیاست گردیده است ، كه شامل عوامل خارجی است. زوما در سال ۲۰۱۹ گفت: “آنها تصمیمی گرفتند كه زوما باید از ساختارهای تصمیم گیری ANC حذف شود. به همین دلیل ترور شخصیت ، این آغاز روندی است كه مرا امروز به جایی كه امروز هستم تبدیل كرده است.” [۱۹۶۵۹۰۰۹] در دسامبر سال ۲۰۲۰ زوما احضار گردید تا دو بار دیگر در ژانویه و فوریه به کمیسیون شهادت دهد. دادگاه قانون اساسی آفریقای جنوبی پس از آنکه شهادت خود را در ژانویه از دست داد ، به زوما دستور داد تا در کمیسیون شهادت دهد. پس از رد زوما ، به جرم تحقیر دادگاه به ۱۵ ماه زندان محکوم گردید. زوما چهارشنبه گذشته خود را به مقامات تحویل داد.

دیوید اورات ، استاد مدیریت شهری در دانشگاه ویتواترسراند نوشت: “قانون قانون پیروز گردید.” “م institutionsسساتی که تحت نه سال ریاست جمهوری وی با زحمت زیاد از بین رفته بودند ، عضله تازه پیدا گردیده خود را خم کرده بودند.”

چه زمانی شورش آغاز گردید؟

جمعه گذشته ، دو روز پس از دستگیری زوما ، اعتراضات آغاز گردید ، در استان کوازولو-ناتال رئیس جمهور سابق. کوازولو-ناتال از نظر جمعیت دومین استان بزرگ آفریقای جنوبی است که بیش از ۱۱ میلیون شهروند آن را در خود جای داده است. قبل از تسلیم زوما ، طرفداران در محل زندگی زوما جمع گردیدند تا از دستگیری مقامات جلوگیری کنند.

حامیان جاده ها را محاصره کرده و به آتش سوزی متوسل گردیدند که شامل آتش زدن ساختمانها بود. مراکز خرید و کارخانه ها مورد حمله و غارت قرار گرفته اند که گفته می شود شامل مراکز توزیع ال جی و سامسونگ نیز می باگردید. در یک صحنه ناراحت کننده ضبط گردیده توسط بی بی سی ، یک زن مجبور گردید کودک خود را از یک بلوک آپارتمان در حال سوختن به طرف جمعیت زیر پرتاب کند.

از آن زمان اعتراضات ، آشوب و غارت به گاوتنگ ، کوچکترین استان کشور از نظر وسعت زمین و بزرگترین استان از نظر جمعیت گسترش یافته است. پایتخت گوتنگ ژوهانسبورگ ، مرکز مالی کشور است. با غارت سوپرمارکت ها ، کامیون های مواد غذایی سوخته و بزرگراه ملی بسته گردید ، برخی از کمبود مواد غذایی ترسناک ترس دارند.

با پلیس محلی غرق ، رئیس جمهور سیریل رامافوسا روز دوشنبه ارتش را در دو استان مستقر کرد. بیش از ۱۲۰۰ نفر دستگیر گردیده اند و ۷۲ نفر کشته گردیده اند.

چرا مردم شورش می کنند؟

این یک سوال پیچیده در ماه های آینده خواهد بود ، س oneالی که احتمالاً در دادگاه مطرح خواهد گردید. توضیحات شامل خشونت سیاسی ، غارتگری فرصت طلبانه ، تنش قومی و عدم رضایت از فقر و نابرابری است.

بسیاری خانواده و نزدیکان زوما را به خاطر تحریک خشونت مقصر می دانند. دختر زوما رئیس جمهور رامافوسا را ​​با رهبری دوران آپارتاید مقایسه كرد و ۱۰۰۰۰۰ نفر از دنبال كنندگان توییتر خود را به اعتراض توسط فیلم های تحسین آمیز از آتش سوزی و انسداد تشویق كرد .

بنياد Jacob G Zuma ظاهراً اعتراضات خشونت آميز را مورد تأييد قرار داد و در توئيتر نوشت: “اين بنياد خشم عادلانه واکنشي مردم [South Africa] را كه ديگران آن را خشونت توصيف كرده اند ، ذكر كرده است. مردم وقتي به آنها نزديك مي شوند مي گويند كه تحریکات خشونت آمیزی که با زندانی کردن رئیس جمهور زوما بدون محاکمه آشکار گردید ، به آنها تحمیل گردید. “

بعداً در توییتر توئیت کرد:” صلح و ثبات در آفریقای جنوبی با آزادی فوری رئیس جمهور زوما ارتباط مستقیم دارد. ”

اگرچه ناآرامی ها به عنوان تظاهرات اعتراض آمیز در ایالت زوما توسط طرفداران وی آغاز گردید ، رامافوسا این را گفت: “آنچه که اکنون شاهد آن هستیم اقدامات مجرمانه فرصت طلبانه است ، گروه هایی از مردم تحریک می کنند هرج و مرج صرفاً به عنوان پوششی برای غارت و دزدی. “

برخی این اعتراضات را انکار دولت آفریقای جنوبی خوانده اند. این کشور در میان موج شیطانی COVID قرار دارد: ۱۲،۵۰۰ مورد مثبت از ۵۱،۰۰۰ آزمایش در ۱۳ ژوئیه ثبت گردیده است ، یعنی تقریباً از هر ۴ تست یک آزمایش مثبت است. آفریقای جنوبی با ۳۲٪ و یکی از بالاترین نرخ جرایم بالاترین نرخ رسمی بیکاری در جهان را دارد. بانک جهانی آن را نابرابرترین کشور جهان در سال ۲۰۱۸ خواند.

رئیس جمهور رامافوسا گفت: “گرچه این اقدامات ممکن است فرصت طلبانه چپاول باگردید که ناشی از سختی و فقر است ،” فقر و حاشیه نشین متحمل بار اصلی تخریبی که در جریان است.

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت