پس از ثبت اولین عکس از سیاهچاله ، تلسکوپ Event Horizon بر روی جت های کیهانی تمرکز می کند

2021-07-20
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

آیا همه سیاهچاله ها ، بدون توجه به اندازه ، عملکرد یکسانی دارند؟

ما تمایل داریم سیاهچاله ها را به عنوان غول های عظیم الجثه و نورخوار تصور کنیم. اما حتی سیاهچاله های بزرگ ، فروچاله های گرانشی که در مرکز کهکشان ها وجود دارند ، در یک آرایه از اندازه های مختلف قرار دارند. M87 * را بگیرید ، که در مرکز کهکشان Messier 87 قرار دارد. این در حدود ۶ میلیارد برابر جرم خورشید است. یا می توانید Sgr A * را ببینید ، که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد و تنها ( فقط !) ۴ میلیون برابر از خورشید جرم دارد. کوچک ، تا آنجا که سیاهچاله های بزرگ وجود دارد.

اندازه باورنکردنی M87 * تا حدی به همین دلیل بود که برای تلسکوپ Event Horizon نامزد خوبی برای گرفتن اولین تصویر جهان از سیاهچاله بود. این شاهکار ، که در سال ۲۰۱۷ به دست آمد ، بلافاصله به عنوان دستیابی به موفقیت در اخترفیزیک تحسین گردید که در سال ۲۰۱۹ برای جهانیان آشکار گردید. این پرتره تاج موفقیت سالها کار با استفاده از تعداد زیادی رصدخانه در سراسر جهان است که اساساً به عنوان یک سیاره عمل می کنند تلسکوپ اندازه. دستیابی به موفقیت به دانشمندان اجازه داد سایه قلب تاریک مسیه ۸۷ را ببینند.

اما این فقط آغاز کار بود.

فیزیکدانان فیزیکی قرار نبود فقط در یک سیاهچاله متوقف شوند. آنها سپس توجه خود را به سمت سیاهچاله ای عظیم ، تقریباً ۱۰۰ برابر کوچکتر از M87 * معطوف کردند ، که در مرکز کهکشان مجاور معروف به Centaurus A. قرار دارد. با استفاده از همان تکنیک M87 * ، فیزیکدانان نجومی اکنون توانسته اند از یک قدرتمند انفجار جت ماده به دور از سیاهچاله Centaurus A در وضوح بسیار بالا ، اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی ظهور این پدیده های گیج کننده نشان می دهد.

جزئیات آن روز دوشنبه در مجله Nature Astronomy منتشر گردید.

“هدف اصلی EHT تصویربرداری سیاهچاله ها است. ، “می گوید مایکل جانسن ، اخترفیزیکدان در موسسه رادیو نجوم ماکس پلانک در بن ، آلمان ، و نویسنده اصلی این مطالعه. “اما جت ها به طور طبیعی توسط سیاه چاله هایی که ما در حال مطالعه آنها هستیم راه اندازی می شوند. بنابراین ، برای درک کامل سیاه چاله ها ، باید این جت ها و نحوه تولید آنها را نیز بفهمیم.”

جت های کیهانی هستند که توسط بسیاری از سیاهچاله ها – از جمله M87 * – و اساساً قطارهای باری فراری پلاسما هستند که از یک دیسک برافزایشی سیاهچاله به سرعت در حال چرخش هستند.

 image-one

تا این لحظه ، بالاترین وضوح تصویر از جت Centaurus A از آرایه Tanami (صفحه اول) بود. EHT قادر به بزرگنمایی ۱۶ برابر بیشتر از تانامی بود تا تصویر را در صفحه میانی جت پلاسما تولید کند. صفحه سوم جت پلاسما است که در کهکشان Messier 87 مشاهده گردیده است.


نجوم طبیعت

جیمز میلر می گوید: “این پرتوهای باریك و متمركز پلاسما انرژی را از مقیاس های كوچك نزدیك سیاهچاله (كه اندازه آن از سیستم خورشیدی ما كمتر است) می رسانند و آنها را در مقیاس های بسیار بزرگتر به محیط اطراف می رسانند.” -جونز ، یک فیزیکدان نجومی در دانشگاه کرتین در استرالیا و عضو مرکز بین المللی تحقیقات نجوم رادیویی (ICRAR). میلر-جونز می گوید ، جت ها می توانند بر تکامل کهکشان و خوشه کهکشان تأثیر بگذارند – بنابراین ستاره شناسان مشتاق درک بهتر آنها هستند.

جانسن و همکارانش یکی از این گروه های ستاره شناسان هستند. آنها می خواستند روی جت ها بزرگنمایی کنند تا ببینند عملکرد آنها در نزدیکی سیاهچاله چگونه است. EHT این امکان را فراهم کرده است.

EHT شامل هشت رصدخانه از سراسر جهان است و از روشی استفاده می کند که به عنوان تداخل سنجی بسیار طولانی یا VLBI شناخته می شود. به طور کلی ، جانسن یادآور می شود ، تلسکوپ های بزرگتر تصاویر واضح تری را ارائه می دهند – اما در ساختن آنها تنها اندازه بزرگی وجود دارد. EHT به جای ساختن یک تلسکوپ یکپارچه ، تلسکوپ های سراسر جهان را به صورت مجازی بهم پیوند می دهد ، وضوح معادل یک تلسکوپ “اندازه هزاران کیلومتر” را فراهم می کند.

با استفاده از آن ، تیم می تواند بر روی جت در قنطورس A تمرکز کند و آن را با وضوح بیشتری نسبت به گذشته مشاهده کند. همچنین به آنها این امکان را داد تا از جت بسیار نزدیک به سیاهچاله تصویر برداری کنند.

جانسن می گوید: “ما می توانیم این جت را با وضوح روز زیر نور مطالعه كنیم ، كه قبلاً هرگز به دست نیامده است.” مشاهدات EHT به تیم اجازه می دهد تا حدود ۰٫۶ روز نوری از سیاهچاله را ببیند – که کوچک به نظر می رسد اما معادل ۲٫۵ برابر فاصله بین خورشید و پلوتو ، یک تنبل ۹٫۶ میلیارد مایل است.

قلب A و با مقایسه مشاهدات آنها با مدل های نظری ، تیم متوجه گردید که جت سیاهچاله دارای لبه های روشن تر است و به نظر می رسد کاملاً شبیه به آنچه که توسط M87 * ایجاد گردیده است. این مهم است زیرا ما را به س openingال آغازین ما برمی گرداند: آیا همه سیاهچاله ها بدون توجه به اندازه ، عملکرد یکسانی دارند؟

جت Centaurus A نشان می دهد که این ممکن است باگردید. میلر-جونز می گوید: این به دو دلیل مهم است: با نظریه نسبیت عام آلبرت انیشتین مطابقت دارد و “تأیید اینکه ویژگی های اساسی جت ها به جرم سیاهچاله ای که آنها را پرتاب می کند بستگی دارد وابسته است.” (۱۹۶۵۹۰۰۳) ] وی اضافه می کند که این پوسته پوسته گردیدن ممکن است سیاهچاله های بسیار کوچکتر را داشته باگردید ، جرم هایی که فقط ۱۰ تا ۱۰۰ برابر خورشید است. ما نمی توانیم این سیاه چاله های کوچک را ثابت کنیم زیرا بسیار کوچک هستند – اما با مطالعه برادرزاده های عجیب و غریب آنها ، در حال باز کردن برخی از رمز و رازهای بزرگترین غول جهان هستیم.

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت