در ابتدا دانشمندان منظره واضحی از قرص ماه ساز سیاره فراخورشیدی را به تصویر می کشند

2021-07-23
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

تصویر آرایه بزرگ میلی متر / زیر میلی متر Atacama نمای وسیع تری از سیاره PDS 70c و ستاره آن را نشان می دهد. نمای نزدیک از سمت راست ، دیسک ماه ساز را در اطراف سیاره برجسته می کند.


ALMA (ESO / NAOJ / NRAO) / بنیستی و همکاران.

در اینجا روی زمین ، ما کاملاً با ماه یک شکل کاملاً آشنا آشنا هستیم. اما وقتی فقط یک درخشش در چشم یک سیاره هستند ، چه شکلی هستند؟ یک تصویر جدید قابل توجه ، دیسک ماده ای ماه ساز را در اطراف سیاره مشتری مانند با ۴۰۰ سال نوری فاصله نشان می دهد.

این تحقیق آنچه را که رصدخانه جنوب اروپا پنجشنبه “اولین تشخیص واضح دیسک تشکیل ماه در اطراف سیاره فراخورشیدی” خواند ، مشخص می کند. سیارات فراخورشیدی سیاراتی هستند که در خارج از منظومه شمسی خود قرار دارند.

دیسک سیاره سیاره فراخورشیدی PDS 70c را احاطه کرده و از گاز و گرد و غبار تشکیل گردیده است. مواد موجود در دیسک جرم کافی برای تشکیل سه ماهواره به اندازه ماه خود دارند. این کشف توسط آرایه Atacama Large Millimeter / submillimeter Array ، معروف به ALMA ، یک تلسکوپ قدرتمند در شیلی امکان پذیر گردید.

از مطالعه جدید منتشر گردیده در The Astrophysical Journal Letters در روز پنجشنبه. وی اضافه می کند: “مشاهدات ALMA ما با چنان وضوح نفیسی بدست آمده است که می توانیم به وضوح تشخیص دهیم که دیسک با این سیاره مرتبط است و می توانیم اندازه آن را برای اولین بار محدود کنیم.”

این تصویر ALMA یک دیسک ماه ساز را نشان می دهد که در اطراف PDS 70c قرار دارد ، یک غول گازی جوان مشتری مانند با فاصله ۴۰۰ سال نوری از ما. این نمای نزدیک نگاه بهتری به سیاره و دیسک اطراف آن از گاز و گرد و غبار می دهد.


ALMA (ESO / NAOJ / NRAO) / بنيستي و همكاران.

این یافته ها برای درک شکل گیری سیاره ها پیامدهایی دارد. دانشمندان تصور می کنند که سیارات در دیسک های حلقوی مواد اطراف ستاره ها به محض جمع گردیدن مواد تشکیل می شوند. این سیارات می توانند دیسک مدار سیاره خود را بدست آورند و این مواد می توانند با هم برخورد کرده و با هم جمع شوند و ماه ایجاد کنند.

هنوز هم رمز و راز زیادی در مورد روند شکل گیری کره زمین و ماه وجود دارد. استفانو فاچینی ، همکار تحقیق و پژوهشگر ESO ، گفت: “به طور خلاصه ، هنوز مشخص نیست که چه زمانی ، کجا و چگونه ماه ها شکل می گیرند.”

ستاره شناسان بیش از ۴۰۰۰ سیاره فراخورشیدی را کشف کرده اند ، اما PDS 70c و سیاره همراه آن PDS 70b (که از خود دیسک ماه ساز نیست) از این جهت که این سیارات هنوز در حال شکل گیری هستند ، ویژه هستند.

شما می توانید این سیارات فراخورشیدی را مانند نوجوانان در راه رسیدن به بلوغ سیاره بدانید. فاچینی گفت: “بنابراین این سیستم به ما فرصتی منحصر به فرد برای مشاهده و مطالعه روند تشکیل سیاره و ماهواره می دهد.” با آینده ، تلسکوپ های قدرتمند تر شاید روزی ما شاهد تولد واقعی یک سیاره خارج از سیاره باشیم.

تقویم فضایی ۲۰۲۱ CNET را دنبال کنید تا در جریان آخرین اخبار فضایی امسال قرار بگیرید. حتی می توانید آن را به تقویم Google خود اضافه کنید.

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت