ج. اکتبر 7th, 2022

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

 pygmy

دانشمندان از یافتن آفتاب پرستهای زنده چپمن بسیار شگفت زده گردیدند ، اما از اینکه متوجه گردیدند جمعیت آنها منزوی است و دیگر نمی توانند برای پرورش به یکدیگر برسند ، ناامید گردیدند.


تصویر صفحه توسط Leslie Katz/CNET

یکی از نادرترین و کوچکترین آفتاب پرستهای جهان ، موجودی که می ترسید منقرض شود ، در جنگلهای بارانی آفریقا زنده پیدا گردید. در حال حاضر دانشمندان خواستار تلاش فوری برای حفاظت از گونه های در معرض خطر هستند تا دیر نگردیده باگردید.

آفتاب پرست کوچک چپمن ، که فقط 5 اینچ (5 سانتی متر) طول دارد ، اولین بار در سال 1992 توصیف گردید ، اما سالها بدون اینکه دوباره مورد توجه قرار گیرد گذشت. بسیاری از زیستگاه های بومی آن ، جنگل در تپه های مالاوی ، برای رگردید محصول قطع گردیده است و کارشناسان حفاظت از محیط زیست نگران هستند که این گونه از جنگل زدایی جان سالم به در نبرد.

تیمی از موسسه تنوع زیستی ملی آفریقای جنوبی و موزه های مالاوی تکه های جنگلی باقی مانده را مورد بررسی قرار دادند به امید اینکه برخی از آنها هنوز زنده باشند. در مسیرهای پیاده روی در شب با استفاده از چراغ مشعل ، آنها اولین آفتاب پرست کوچک خود را در لبه جنگل مشاهده کردند و با شگفتی شادمانه فوران کردند.

پروفسور کریستال توللی از موسسه ملی تنوع زیستی آفریقای جنوبی و دانشگاه ویتواترسرند در بیانیه ای گفت: “وقتی ما آن را پیدا کردیم ، غبغب کردیم و شروع به پریدن کردیم.” “ما نمی دانستیم که آیا می توانیم به آن برسیم یا نه ، اما وقتی وارد جنگل گردیدیم تعداد زیادی وجود داشت ، اگرچه نمی دانم این مدت چقدر طول خواهد کشید.”

این تیم در سال 2016 عملیات میدانی خود را انجام داد ، اما یافته های خود را روز دوشنبه در Oryx-The International Journal of Conservation منتشر کرد. در این مطالعه نحوه تشریح تصاویر ماهواره ای فعلی از تپه های مالاوی با تصاویری که در دهه 1980 برای ارزیابی میزان وسیع از دست دادن زیستگاه ها مقایسه گردیده بود ، توضیح داده گردید ، سپس برای جمع آوری پول برای تلاش های نقشه برداری خود به پلت فرم تامین سرمایه جمعی RocketHub مراجعه کرد. آنها مبلغ 5،670 دلار (تقریباً 4،150 پوند ، 7،824 دلار استرالیا) جمع آوری کردند که به اندازه کافی برای تمیز کردن دو تکه جنگل مرتفع برای موجوداتی است که در کف جنگل زندگی می کنند و برای استتار با برگهای مرده ترکیب می شوند. کریستوفر وی اندرسون ، استادیار زیست شناسی در دانشگاه داکوتای جنوبی و رئیس اتحادیه بین المللی می گوید:

آفتاب پرستها از جمله خزندگان در جهان هستند که حداقل یک سوم آنها در معرض انقراض هستند. برای گروه تخصصی حفاظت از طبیعت آفتاب پرست ، شبکه ای از داوطلبان که از حفاظت از آفتاب پرستان وحشی و زیستگاه آنها حمایت می کنند. بر اساس این مطالعه ، در جنگل های سرزمین اصلی آفریقا ، پنج گونه آفتاب پرست در خطر انقراض در جنگل های سرزمین اصلی آفریقا وجود دارد و همه آنها در معرض نابودی جنگل قرار دارند.

آفتاب پرست پیگمی طرفداران سرسخت خود را دارد. تولی گفت: “آنها موجودات کوچک و ملایمی هستند.” “سایر گونه های آفتاب پرست می توانند هیستریک ، خش خش و گاز بگیرند ، اما آفتاب پرستهای پیگمی ملایم و زیبا هستند.”

اما آینده این خزنده ، که در فهرست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت در فهرست گونه های در معرض خطر قرار دارد ، نامشخص است.

تیم تحقیق محل هر آفتاب پرست را ثبت کرد ، نمونه های کوچک بافتی از دم نرها را برای تجزیه و تحلیل ژنتیکی گرفت و سپس خزندگان را به پره هایی که در آن پیدا گردیده بودند بازگرداند. تجزیه و تحلیل DNA نشان می دهد که آنها در تکه های جنگلی خود به دام افتاده اند ، از یکدیگر جدا گردیده اند و قادر به حرکت در بین تکه های جنگل برای تولید مثل نیستند.

“از بین رفتن جنگل قبل از رسیدن این گونه به نقطه ای که دیگر قابل برگشت نیست ، نیازمند توجه فوری است.” توللی ، که توصیه می کند جنگل های باقی مانده از منطقه حفاظت گردیده جنگل ماتاندوه ساخته شوند تا بتوان آن را به عنوان منطقه کلیدی تنوع زیستی اعلام کرد ، و گفت: سپس اقدامات قوی برای اطمینان از حفاظت از آن ارائه می شود.

“اقدامات حفاظتی فوری ، از جمله توقف تخریب جنگل و بازیابی زیستگاه برای ارتقاء ارتباط مورد نیاز است” ، تولی افزود ، اندرسون با اشاره به اینکه پیش نویس برنامه اقدام برای گونه ها در دست توسعه است ، افزود:

برخی ممکن است تعجب کنند که چرا باید به خطر یک آفتاب پرست یا دیگری اهمیت دهند. اما از دست دادن یک گونه می تواند کل اکوسیستم را تحت تأثیر قرار دهد.

“اگرچه ممکن است از دست دادن یک گونه سمندر یا موش بی اهمیت به نظر برسد ، اما این مهم است زیرا همه گونه ها از طریق فعل و انفعالات خود در شبکه ای از زندگی به هم متصل می شوند” ، توضیح می دهد مدرسه آب و هوایی دانشگاه کلمبیا. “یک اکوسیستم متعادل و تنوع زیستی به گونه ای گفته می شود که در آن هر گونه نقش مهمی ایفا می کند و برای بقا به خدمات ارائه گردیده توسط سایر گونه ها متکی است.”

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

By cnet