دانشمندان از سرنوشت غم انگیز یک ماموت پشمالو ۱۷۰۰۰ ساله نقشه برداری کردند

2021-08-13
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

 ماموت-نقاشی-بهشت

تصویری از یک ماموت پشمالوی بالغ نر در آلاسکا.


جیمز هاونز/موزه شمالی دانشگاه آلاسکا

ممکن است ما ماموت های پشمی را به عنوان جانوران غول پیکر و چوبی از دوران باستان در نظر بگیریم ، اما یک مطالعه جدید نشان می دهد که اندازه عظیم آنها هزاران سال پیش مانع از افزایش مایل های اصلی در شمال یخ زده نمی گردید.

متیو وولر ، محقق دانشگاه آلاسکا ، متیو وولر ، در بیانیه ای توضیح می دهد: “مشخص نیست که مهاجرت فصلی بوده است ، اما زمینه های جدی را تحت پوشش قرار داده است.” “در طول عمر خود از بسیاری از نقاط آلاسکا دیدن کرد ، که وقتی به اندازه آن منطقه فکر می کنید بسیار شگفت انگیز است.”

وولر تیمی را با استفاده از داده های ایزوتوپ شیمیایی برای نقشه برداری از سفر یک ماموت مجرد که بیش از ۱۷۰۰۰ سال پیش زندگی می کرد هدایت کرد. مقاله ای درباره یافته ها ، جلد شماره این هفته مجله Science است.

این گروه از محققان بین المللی امضای ایزوتوپی را در عاج ماموت نر از عناصر استرانسیوم و اکسیژن تجزیه و تحلیل کردند ، سپس با ارجاع متقاطع به داده هایی با نقشه های تغییرات ایزوتوپ در سراسر آلاسکا از تجزیه و تحلیل دندان جوندگان کوچک در سراسر ایالت دست یافتند.

“پت دروکنمیلر ، دیرینه شناس و مدیر موزه شمال دانشگاه آلاسکا “مادر طبیعت معمولاً چنین سوابق راحت و مادام العمر از زندگی افراد را ارائه نمی دهد.”

پرونده های قدیمی دندانپزشکی نشان می دهد که پسر بزرگ ۲۸ سال عمر کرده است و در آن زمان آنقدر از تاندرا ، تایگا و کوه های آلاسکا را پوشانده بود که تقریباً دو بار دور دنیا چرخید.

هرچند این مسافر پشمی سفر آسانی نداشت. تجزیه و تحلیل یک تغییر ناگهانی در حدود ۱۵ سالگی نشان داد که احتمالاً این ماموت از گله خود رانده گردیده است ، که اغلب در مورد فیلهای معاصر اتفاق می افتد. بعداً ، جهش ایزوتوپهای نیتروژن در آخرین زمستان زندگی این حیوان نشان می دهد که ممکن است از گرسنگی مرده باگردید و بقایای آن در نهایت در محدوده بروکس پیدا گردید.

این سرنوشت یک پیشگام غم انگیز برای کل گونه ها بود. این ماموت انفرادی مربوط به آخرین گروهی بود که در سرزمین اصلی آلاسکا گشت و گذار کردند ، که احتمالاً تنها توسط چند گروه کوچک در جزایر شمالی از بین رفت (۱۹۴۵۹۰۰۵).

این تحقیق همچنین امروزه نسبت به گونه های موجود در شمال مانند خرس قطبی که در حال کاهش محدوده سنتی خود هستند ، در حالی که قطب شمال بر گرم گردیدن کره زمین تأثیر می گذارد ، احساس تیره ای دارد.

“قطب شمال در حال حاضر تغییرات زیادی را مشاهده می کند و ما می توانیم از گذشته استفاده کنیم تا ببینیم آینده در آینده برای گونه های امروز و آینده چگونه خواهد بود.” تلاش برای حل این داستان پلیسی نمونه ای از نحوه واکنش سیاره و اکوسیستم های ما در مواجهه با تغییرات محیطی است. ”

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

ساخت رزومه انگلیسی
© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت