چرا Blue Origin جف بزوس با ناسا و اسپیس ایکس وارد جنگ می شود

2021-08-17
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

 musk-bezos-copycat

این فصل جدیدی در نبرد میلیاردرها در فضا است و مخاطرات بیشتر است.


CNET

ممکن است یک نبرد بین میلیاردرها به پایان رسیده باگردید ، اما جنگ همچنان ادامه دارد. جف بزوس و ریچارد برانسون را فراموش کنید
و آن یوریدهای کوتاه به لبه فضا که ماه گذشته مشاهده کردیم. نزاع واقعی برای تماشا بین Blue Origin آبی بزوس و SpaceX ایلان ماسک است و مخاطرات بسیار بیشتر از خط کارمان است و این مرز خیالی آغاز فضا را مشخص می کند. این بار این ناسا ناسا را ​​به دام انداخته است و می تواند برنامه اصلی بشریت برای بازگشت به ماه را گروگان بگیرد.

در آوریل ، ناسا SpaceX و طرح Starship آن را انتخاب کرد تا وسیله ای را فراهم کند که فضانوردان آرتمیس را تا سال ۲۰۲۴ به سطح ماه منتقل می کند. به پس از رد اعتراضات توسط دفتر پاسخگویی دولت ایالات متحده ، Blue Origin روز دوشنبه علیه ناسا شکایت کرد.

“Blue Origin شکایت خود را در دادگاه دعاوی فدرال ایالات متحده در تلاش برای رفع نقص در فرایند کسب در سیستم فرود انسانی ناسا مطرح کرد.” Blue Origin در بیانیه ای گفت به “ما قاطعانه معتقدیم که مسائل مشخص گردیده در این تدارکات و پیامدهای آن باید برای بازگرداندن عدالت ، ایجاد رقابت و اطمینان از بازگشت امن به ماه برای آمریکا مورد توجه قرار گیرد.”

تصمیم ناسا برای انتخاب تنها یک پیمانکار سیستم فرود انسان برای ماموریت ماه غافلگیر کننده بود. مدیران آژانس فضایی ابراز امیدواری کردند که بیش از یک جایزه دریافت کنند تا بتوانند یک روند توسعه رقابتی داشته باشند. ناسا بعداً گفت که کنگره بودجه کافی را برای ارائه دو قرارداد اختصاص نداده است. در اعتراضات خود ، Blue Origin و Dynetics استدلال کردند که ناسا باید شرایط برنامه را هنگامی که مشخص گردید تنها بودجه ای برای دریافت یک جایزه در اختیار دارد ، تجدید نظر کند. علاوه بر این ، اعتراض این است که ناسا به طور نامناسب در مورد قیمت نهایی با SpaceX مذاکره کرده است.

این استدلال ها توسط GAO رد گردید ، و اگرچه دعوی روز دوشنبه با مهر ثبت گردید ، حرکت Blue Origin نشان می دهد که از همان اطلاعات ارائه گردیده به GAO به همراه “اطلاعات حساس اضافی” استفاده خواهد گردید.

به طور خلاصه ، Blue Origin شکایت می کند زیرا ناسا و دولت فدرال بار دیگر از ماسک و SpaceX حمایت کردند.

اوه ، شما از این الگوی تمسخر و رنجش فضایی آگاه نبودید؟ آیا من یک داستان برای شما دارم

متحد با اشتیاق ، تقسیم بر پیگیری آن

افسانه می گوید زمانی بود که ماسک و بزوس رقیب دوستانه ای در فضا بودند …

این زوج در حال خوردن یک وعده غذایی در سال ۲۰۰۴ ، زمانی که هر دو شرکت فضایی هنوز در مراحل ابتدایی خود بودند ، عکس گرفتند. پس از این ملاقات ، SpaceX اولین پرتاب آزمایشی موفقیت آمیز خود را از Falcon 1 در سال ۲۰۰۸ انجام می دهد ، در حالی که Blue Origin طی ۴ سال گذشته چند پرواز با ارتفاع کم از وسایل نقلیه آزمایشی کوچک انجام داد.

این دو نفر تقریباً از راه یکدیگر دور ماندند یک دهه ، اما تا سال ۲۰۱۳ ، مشخص بود که رابطه تیره گردیده است. در آن زمان ، ناسا به دنبال اجاره سکوی پرتاب تاریخی ۳۹A بود که فضانوردان آپولو را به ماه فرستاد. هر دو شرکت پیشنهاداتی ارائه کردند. اما قبل از انتخاب مستاجر ، Blue Origin به دنبال اظهارات چارلز بولدن ، مدیر ناسا ، اعتراض خود را اعلام کرد ، که شرکت بزوس آن را به نفع SpaceX تعبیر کرد. در پایان ، GAO اعتراض را رد کرد و SpaceX سکوی پرتاب را دریافت کرد. کل قسمت به گونه ای اجرا گردید که بسیار شبیه به آخرین گرد و غبار HLS بود.

ماسک حتی در واکنش به اعتراض Blue Origin سایه ای عمومی به سمت بزوس انداخت و جنگ لفظی و مانورهای قانونی را آغاز کرد که امروز نیز ادامه دارد.

“اگر (Blue Origin) به نحوی در پنج سال آینده با وسیله نقلیه ای که دارای استانداردهای رتبه بندی انسانی ناسا است نشان داده شود و بتواند در ایستگاه فضایی متصل شود ، کاری که Pad 39A باید انجام دهد ، ما با خوشحالی از آنها استقبال خواهیم کرد ماسک در آن زمان به SpaceNews گفت. “صادقانه بگویم ، من فکر می کنم ما بیشتر احتمال دارد که تک شاخ هایی را که در مجرای شعله می رقصند کشف کنیم.”

کمی بیشتر از یک سال بعد ، SpaceX با کمک دولت فدرال یک پیروزی دیگر بر Blue Origin کسب کرد. این بار هیئت محاکمه و تجدیدنظر ثبت اختراعات ایالات متحده تصمیم گرفت که اکثریت حق ثبت اختراع Blue Origin برای فرود یک وسیله نقلیه فضایی در دریا در حقیقت غیر قابل ثبت است. اسپیس ایکس استدلال کرد و هیئت مدیره موافقت کرد که این مفهوم قبلاً توسط افراد مختلف در زمینه های علمی و حتی علمی تخیلی برای چندین دهه طراحی گردیده بود.

بگذارید دعوای خیابانی آغاز شود

تا این زمان ، تنش بین SpaceX و Blue Origin چندان در بین مردم وجود نداشت ، مگر اینکه شما صنعت صنعت فضایی را کاملاً زیر نظر داشته باشید. زمانی که Blue Origin اولین ، فرود موفقیت آمیز تاریخی یکی از موشک های نیو شپرد خود را انجام داد ، این وضعیت تغییر کرد. شرکت و بزوس خوشحال بودند که نقطه عطف خود را از بالای کوه فریاد می زنند ، همانطور که در دوره ای رخ داد که SpaceX تلاش می کرد – اما هنوز موفق نگردیده بود – یکی از موشک های Falcon 9 خود را در پایان یک ماموریت فرود آورد.

ماسک بسیار مشتاق کف زدن بود ، و اشاره کرد که SpaceX تعدادی از فرودهای موفق نمونه های اولیه “Grasshopper” خود را در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ انجام داده است. او همچنین به طور عادلانه خاطرنشان کرد که ماموریت های مداری انجام گردیده توسط Falcon 9 به طور قابل توجهی پیچیده تر و دشوارتر از یک پرواز “بالا و پایین” نیو شپرد به خط کارمان و برگشت.

بزوس ماه بعد وقتی SpaceX سرانجام فرود فالکون ۹ را میخکوب کرد پاسخ می داد.

او تبریک جدی “برای فرود مرحله تقویت کننده زیر مداری فالکون” با تاکید ناگفته بر قسمت زیر مداری و افزود “به باشگاه خوش آمدید!”

بزوس و ماسک نیز در بحث پهنای باند ماهواره ای خود را در رقابت بالقوه قرار می دهند. SpaceX در حال حاضر شروع به ارائه اینترنت پرسرعت از مدار زمین پایین از طریق Starlink کرده است ، در حالی که یکی دیگر از فعالیتهای بزوس که احتمالاً درباره آن آمازون شنیده اید در حال کار بر روی پیشنهاد مشابهی به نام Project Kuiper است.

ماسک در پاسخ به مقاله ای در سال ۲۰۱۹ که جزئیات پروژه Kuiper را توضیح می داد ، بزوس را به سادگی بزوس را کپی در توییتر نامید.

به ماه ، ایلون!

اما فصل کنونی در داستان میلیاردرهای فانتزی قرن بیست و یکم ، داستان هتفیلد و مک کوی بالاترین ریسک را دارد. این در مورد بزرگترین کار هر فرد است: چشم اندازهای رقیب تغییر دهنده تمدن هر امید میراث او خواهد بود.

احتمالاً چیزی در مورد برنامه جسورانه ماسک برای ارسال انسان به مریخ و تبدیل ما به “گونه چند سیاره ای” دیده اید. بزوس چندان طرفدار این ایده نیست و در سال ۲۰۱۹ از ایده خود برای آینده بشریت رونمایی کرد. این شامل انتقال بسیاری از صنایع سنگین ما به مدار ، همراه با برخی ایستگاه های فضایی خنک به منظور حفظ بهتر محیط زیست زمین است.

 http://www.cnet.com/


در حال پخش:
این را تماشا کنید:

جف بزوس برنامه هایی برای ماه و فراتر از آن فاش می کند۳:۳۳

و “جاده به فضا” بزوس که در سال ۲۰۱۹ توصیف گردید از طریق ماه و یک کاوشگر و کاوشگر که توسط Blue Origin طراحی گردیده است می گذرد.

بزوس روی صحنه اعلام کرد: “زمان بازگشت به ماه ، این بار ماندن است.”

اما به نظر می رسد که قیمت Blue Origin برای این امر مناسب ناسا نبود. در عوض ، Starship SpaceX ، همان وسیله ای که ماسک قصد دارد از آن برای اجرای شاهکار مریخی خود استفاده کند ، سواری است که آژانس فضایی در حال برنامه ریزی اقدام بعدی خود است.

بنابراین ، Blue Origin به دفترچه بازی که در گذشته استفاده می کرد بازگشت. به نفع اسپیس ایکس مخالفت کرد و با تصمیم ناسا در بوروکراسی فدرال مبارزه کرد. وقتی این مسیر دوباره به بن بست رسید ، حرکت بعدی یک کمپین رسانه ای بود که از Starship به عنوان یک فرودکننده ماه انتقاد می کرد و از آن به عنوان “پیچیدگی و ریسک بالا” (

 lunar-starship-پیچیدگی-اینفوگرافیک) یاد می کند.

این اینفوگرافیک توسط ناسا یا SpaceX تأیید نگردیده است.


Blue Origin

به طور طبیعی ، ماسک در توییتر پاسخ داد و اساساً گفت که انتقادات Blue Origin اغراق آمیز است و به سابقه ماموریت های موفق SpaceX در ایستگاه فضایی بین المللی اشاره می کند.

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

ساخت رزومه انگلیسی
© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت