فسیل های اقیانوس منجمد شمالی نشان می دهند که تغییرات آب و هوایی ممکن است برای پلانکتون چندان عالی نباشد

2021-08-17
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

 یخ های قطبی

کوچک گردیدن یخ های دریایی ممکن است به هیچ وجه به پلانکتون فایده ای نداشته باگردید.


Getty Images

تغییرات آب و هوایی باعث گرم گردیدن اقیانوس منجمد شمالی و کوچک گردیدن یخ دریا می شود. برخی از این تغییرات برگشت ناپذیر خواهند بود اما دانشمندان پیش بینی کرده اند که کمبود یخ دریا می تواند نور بیشتری را به سطح اقیانوس برساند ، که ناخواسته منجر به نعمت پلانکتون می شود. این موجودات کوچک در انتهای شبکه غذایی قرار دارند و برای تغذیه ماهی ها و دیگر زندگی دریایی حیاتی هستند.

در سال ۲۰۲۰ ، شکوفایی عظیمی از یک نوع پلانکتون در قطب شمال باز مشاهده گردید. محققان افزایش بهره وری پلانکتون ها را ثبت کرده اند و نشان داده اند که تغییرات آب و هوایی با کاهش یخ دریا فضای بیشتری را برای گسترش به وجود می آورد. خوب به نظر می رسد؟ ممکن است اینطور نباگردید.

طبق مطالعه ای که روز دوشنبه در Nature Geoscience منتشر گردید ، کوچک گردیدن یخ های دریایی ممکن است باعث مرگ پلانکتون شود.

گروهی از دانشمندان به رهبری دانشگاه پرینستون و م Instituteسسه شیمی ماکس پلانک از پلانکتون های فسیل گردیده و هسته های یخ برای بررسی تاریخچه منابع و میزان تأمین نیتروژن ، یک ماده مغذی حیاتی برای پلانکتون ، در غرب و مرکز باز اقیانوس منجمد شمالی استفاده کردند. به

تحقیقات آنها نشان می دهد با گرم گردیدن کره زمین ، این آبها نیتروژن کمتری خواهند داشت – که بر بهره وری پلانکتون ها تأثیر منفی می گذارد. توسط لایه ای از یخ دریا پوشانده گردیده است. “جسی فارمر ، نویسنده اصلی این مطالعه ، زمین شناس در دانشگاه پرینستون و ملاقات کننده فوق دکتری در موسسه شیمی ماکس پلانک ، در بیانیه ای گفت. این یخ دریا به طور طبیعی در زمستان منبسط می شود و در تابستان منقبض می شود. در دهه های اخیر ، گرم گردیدن کره زمین منجر به کاهش سریع پوشش یخ دریا در تابستان گردیده است ، به طوری که این پوشش یخی در حال حاضر تقریباً نیمی از آنچه در سال ۱۹۷۹ بود.

در حالی که ذوب گردیدن یخ های دریا به معنای فتوسنتز پلانکتون هایی است که پایه شبکه های غذایی قطبی را تشکیل می دهند ، می تواند از مزایای داشتن نور بیشتر بهره مند شود ، اما به گفته نویسنده مشارکت جولی گرنجر ، استاد دانشکده علوم دریایی در دانشگاه کانکتیکات.

“این پلانکتون ها نیز برای رگردید نیاز به مواد مغذی دارند و مواد مغذی تنها در اعماق قطب شمال در اعماق قطب شمال بسیار دور از دسترس پلانکتون ها هستند.” این که آیا پلانکتون می تواند این مواد مغذی را دریافت کند یا خیر ، مساله این است که اقیانوس فوقانی چگونه “طبقه بندی گردیده” است یا اینکه چقدر به لایه تقسیم گردیده است. ۶۰۰ فوت فوقانی اقیانوس از لایه هایی از آب با چگالی متفاوت ، بر اساس دما و شوری تشکیل گردیده است.

“هنگامی که قسمت فوقانی اقیانوس طبقه بندی می شود و آب بسیار سبک در بالای آبهای عمیق متراکم شناور است ، عرضه مواد مغذی به سطح نور خورشید کند است.”

تحقیقات جدید میزان نیتروژن موجود در قطب شمال از آخرین عصر یخبندان تغییر کرده است و تاریخ طبقه بندی در اقیانوس منجمد شمالی را نشان می دهد. قطب شمال جایی است که اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس به هم می رسند. آب تازه اقیانوس آرام از آب شورتر اقیانوس اطلس عبور می کند ، که قطب شمال غربی را پر از نیتروژن از اقیانوس آرام می کند.

همیشه اینطور نبود.

“در آخرین عصر یخبندان ، هنگامی که رگردید ورقه های یخی سطح آبهای جهانی را کاهش داد ، تنگه برینگ وجود نداشت ،” دانیل سیگمن ، استاد علوم زمین شناسی و ژئوفیزیک در پرینستون ، در بیانیه ای گفت. در آن زمان ، تنگه برینگ به جای پل سرزمین برینگ بود که آسیا و آمریکای شمالی را به هم متصل می کرد و به انسان اجازه می داد به قاره آمریکا مهاجرت کند.

در پایان عصر یخبندان ۱۱،۵۰۰ سال پیش ، هنگامی که ورقه های یخ ذوب گردید و سطح دریا بالا رفت ، پل برینگ لند غرق گردید و به نیتروژن اقیانوس آرام اجازه ورود به حوضه باز غربی قطب شمال را داد.

در طول آخرین عصر یخبندان و در آب و هوای سردتر ، طبقه بندی در قطب شمال ضعیف بود. پس از عصر یخبندان ، طبقه بندی مرکزی قطب شمال قوی تر گردید و در زمان گرم گردیدن طبیعی دمای تابستان قطب شمال حدود ۱۰،۰۰۰ و ۶۰۰۰ سال پیش به اوج خود رسید ، زمانی که به حداکثر حرارتی هولوسن معروف است. از آن زمان ، طبقه بندی در قطب شمال مرکزی ضعیف تر گردیده است ، که باعث گردیده است نیتروژن عمیق تر به سمت سطح بالا حرکت کند ، جایی که می تواند توسط پلانکتون استفاده شود. آب و هوایی شبیه به حداکثر حرارتی هولوسن. اگرچه برخی از دانشمندان پیشنهاد کرده اند افزایش نور خورشید در تماس با اقیانوس می تواند پلانکتون های قطبی را پربارتر کند ، اما دانشمندان از مطالعه روز دوشنبه دریافتند که این امر به دلیل در دسترس نبودن نیتروژن در مناطق باز قطب شمال نیست. کم بودن نیتروژن به معنای بهره وری پلانکتون ضعیف است و به یکی از ارگانیسم های اصلی موجود در شبکه غذایی اکوسیستم آسیب می رساند.

“با توجه به داده های ما ، افزایش بهره وری قطب شمال باز بعید به نظر می رسد.” “بهترین امید برای افزایش بهره وری قطب شمال در آبهای ساحلی قطب شمال است.”

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

ساخت رزومه انگلیسی
© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت