HDMI 2.1: آنچه باید بدانید

2021-08-18
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

 hdmi-closeup

جفری موریسون/CNET

HDMI 2.1 آخرین نسخه کابل در همه جا است و در مقایسه با HDMI 2.0 یک جهش بزرگ به جلو است. در حال حاضر در بهترین تلویزیونها ، از جمله مدلهای LG ، Samsung ، Sony ، TCL ، Vizio و دیگران موجود است. همچنین بر روی هر دو کنسول بازی نسل بعدی ، PlayStation 5 و Xbox Series X . برای استفاده بیشتر از این کنسول ها ، به تلویزیونی نیاز دارید که حداقل برخی از ویژگی های HDMI 2.1 را پشتیبانی کند.

این بدان معنا نیست که شما به HDMI 2.1 احتیاج دارید. این دلیل خوبی برای بیرون رفتن و خرید تلویزیون جدید در حال حاضر نیست و اگر با هزینه کم برای تلویزیون جدید خرید می کنید ، به هیچ وجه یک ویژگی ضروری نیست. آن دسته از کنسول های بازی جدید در تلویزیونی که فاقد HDMI 2.1 است کاملاً خوب بازی می کنند و هنوز هم دیدنی به نظر می رسند. با این حال ، بسیاری از مجموعه های متوسط ​​و بالاتر از استاندارد اتصال جدید پشتیبانی می کنند ، بنابراین اگر در جستجوی تلویزیون جدید هستید ، ارزش آن را دارید که بدانید.

نسخه کوتاه HDMI 2.1 ویژگی های جدید و پهنای باند بسیار بیشتری را به ارمغان می آورد. این بدان معناست که وضوح تصویر بالاتر ، نرخ فریم بالاتر و موارد دیگر است. با این وجود ، کانکتور خود تغییر نمی کند ، بنابراین دنده HDMI 2.1 جدید شما با کابل ها و تجهیزات فعلی شما سازگار است. اگر می خواهید از هر چیزی که ۲٫۱ ارائه می دهد استفاده کنید ، به برخی از ارتقاءهای انتخابی و کابلهای بالقوه جدید نیز نیاز دارید. در اینجا چیزی است که باید بدانید.

بیشتر بخوانید: بهترین کابل HDMI برای تلویزیون جدید ۴K و HDR

 fd-vizio-p-series-tv-product-photos21.jpg

ورودی ها با ویژگی های HDMI 2.1 ، مانند آنچه در این تلویزیون سامسونگ وجود دارد ، در درجه اول به گیمرها توجه می کند.


سارا تیو/CNET

نسخه واقعا کوتاه

خواندن (زیاد) را دوست ندارید؟ در اینجا نکات برجسته وجود دارد:

 • اتصالات و کابل های فیزیکی شبیه HDMI امروزی هستند.
 • پهنای باند بهبود یافته از ۱۸ گیگابیت بر ثانیه (HDMI 2.0) تا ۴۸ گیگابیت بر ثانیه (HDMI 2.1).
 • می تواند وضوح تصویر را تا ۱۰K حمل کند ، نرخ فریم تا ۱۲۰ فریم در ثانیه.
 • برای وضوح بالاتر و/یا نرخ فریم به کابل های جدید نیاز است.
 • بسیاری از تلویزیون های جدید حداقل دارای یک ورودی HDMI 2.1 هستند.
 • منابع اصلی که می توانند از مزایای آن استفاده کنند از ۲٫۱ در حال حاضر پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس ، و کارت های گرافیکی گران قیمت مانند Nvidia GeForce RTX 3090 و RTX 3080 .

افزایش وضوح و امکانات نرخ فریم رویای آینده نگر است:

 • ۴K50/60
 • ۴K100/120
 • ۵K50/60
 • ۵K100/120
 • ۸K50/60
 • ۸K100/120
 • ۱۰K50/60
 • ۱۰K100/120

شما باید بتوانید ۴K/60 و یک پایه ۸K/30 ، با کابل های جاری [۱۹۴۵۹۰۱۱۱۱] دریافت کنید ، اما بقیه به U نیاز دارند کابل HDMI با سرعت بالا ltra. اطلاعات بیشتر در مورد این کابل های جدید در زیر.

در جلوی رنگ ، ۲٫۱ از BT.2020 و ۱۶ بیت در هر رنگ پشتیبانی می کند. این همان HDMI 2.0a/b است و همان چیزی است که طیف وسیع رنگ را ممکن می سازد.

هر چند اینها فقط موارد برجسته هستند. برای مطالعه جزئیات به ادامه مطلب بروید.

همه چیز در مورد پهنای باند

وقتی وضوح یک سیگنال تلویزیونی را افزایش دهید ، مقدار داده های آن سیگنال افزایش می یابد. سیگنال ۴K Ultra HD 3،۸۲۰×۲،۱۶۰ پیکسل که از طریق HDMI ارسال می شود تقریبا چهار برابر حجم داده ها به عنوان یک سیگنال HD 1،۹۲۰×۱،۰۸۰ است. اگر کابل ها را لوله می دانید ، برای انتقال سیگنال ۴K به یک لوله بزرگتر از سیگنال ۱۰۸۰p نیاز دارید. اگر نرخ فریم را افزایش دهید ، همین امر صادق است. برای انتقال تصویر ۶۰ فریم بر ثانیه به یک لوله بزرگتر از تصویر ۲۴ فریم بر ثانیه با همان وضوح نیاز دارید. تصاویر بیشتر در ثانیه به معنای داده های بیشتر است.

اگرچه اکثر کابل های HDMI فعلی تقریباً می توانند تمام محتوای امروزی را اداره کنند ، اما صنعت تلویزیون هرگز ساکت نمی ماند. ما در حال حاضر تلویزیون هایی را مشاهده می کنیم که در صورت ارسال چنین محتواهایی دارای نرخ فریم بالاتری هستند ، به علاوه تلویزیون هایی با وضوح بالاتر ، مانند تلویزیون های با کیفیت ۸K . نگران نباشید ، آنها به این زودی رایج نخواهند گردید . حتی در مسیر دورتر ، شاید ما تلویزیون های ۱۰K را ببینیم.

عمدتا HDMI 2.1 برای این کار استفاده می شود: وضوح تصویر بالاتر و نرخ فریم که در حال حاضر برای اکثر مردم ضروری نیست.

مگر اینکه شما یک بازیباز باشید . رایانه های شخصی ، و تجهیزات سخت افزاری مخصوص بازی ، به علاوه PS5 و Xbox Series X تنها منابع فعلی هستند که می توانند ۴K را با بیش از ۶۰ فریم بر ثانیه تولید کنند. در حالی که تعداد انگشت شماری فیلم یا نمایش تلویزیونی با نرخ فریم بالاتر وجود دارد ، شما آن نسخه ها را در Netflix یا Vudu پیدا نمی کنید.

در حالی که ما تعداد انگشت شماری از تلویزیون های ۸K را می بینیم ، محتوای واقعی ۸K تقریباً وجود ندارد. این عمدتا به این دلیل است که منابع ۸K اساساً وجود ندارند. Roku یا Apple TV معمولی شما می تواند ۴K را انجام دهد و بس.

تا آنجا که پهنای باند اضافی HDMI 2.1 ، هنگامی که به وضوح و نرخ فریم می آید ، تنها چند تلویزیون می توانند از مزایای آن استفاده کنند ، و سپس فقط با کنسول های بازی و رایانه های شخصی. HDMI 2.1 بیشتر از پهنای باند است.

ویژگی های جدید

در حالی که وضوح تصویر جدید و نرخ فریم همه سر و صدا را به خود جلب می کند ، پیشرفت های دیگری نیز وجود دارد که برای بیشتر مردم مفیدتر خواهد بود.

HDR پویا نام سرگرم کننده ای برای پیشرفت بزرگ است. محدوده دینامیکی بالا بهبود کیفیت تصویر مورد علاقه ما از زمان وضوح بالا است ، و در حال حاضر رایج ترین فرمت HDR HDR10 است. از چیزی به نام فراداده استفاده می کند تا به تلویزیون بگوید چگونه با یک قطعه از محتوای HDR رفتار کند. در نسخه فعلی HDR10 ، آن فوق داده ها یکبار و فقط یکبار ، بر اساس هر برنامه اعمال می شود. همانطور که در ابتدا ، شما یک مجموعه داده برای مدیریت همه آنها دریافت می کنید.

HDR پویا می تواند ظاهر هر صحنه یا حتی هر فریم را متفاوت کند ، نه فقط برنامه به طور کلی ، تا بهتر با آن صحنه (یا کادر) مطابقت داشته باگردید. در اینجا یک ویدیو وجود دارد که نمونه هایی را نشان می دهد (اما به یاد داشته باشید ، شما آن را در صفحه های غیر HDR مشاهده می کنید). اساساً ، یک صحنه تاریک با نکات برجسته روشن (آتش سوزی در شب) از HDR متفاوت از یک صحنه روشن با مناطق تاریک (کسی که ظهر زیر اسکله در ساحل است) متفاوت استفاده می کند. اگر این صحنه ها در یک فیلم باگردید ، HDR استاتیک با اینها یکسان رفتار می کند ، در حالی که Dynamic HDR به هر صحنه اجازه می دهد بهترین ظاهر خود را داشته باگردید. HDMI 2.1 قابلیت Dynamic HDR را فعال می کند ، اما برای کارکردن نیز باید در محتوا وجود داشته باگردید.

Dolby Vision و HDR10+ از قبل از فراداده پویا استفاده می کنند و می توانند از اتصالات HDMI موجود عبور کنند. این جنبه HDMI 2.1 تضمین می کند که این کار بدون قالب اختصاصی امکان پذیر است (HDR10 هیچ هزینه مجوزی ندارد).

 hdmi-hdr3imagecomparison.jpg

به یاد داشته باشید ، شما در حال مشاهده یک تصویر SDR در یک صفحه نمایش SDR هستید ، بنابراین این فقط برای اهداف تصویرسازی است. ایده Dynamic HDR این است که هر صحنه بتواند از HDR برای بهترین ظاهر خود استفاده کند. HDR استاتیک کنونی تنها می تواند یک مجموعه “ظاهر” برای کل فیلم یا نمایش داشته باگردید.


انجمن HDMI

eARC تکامل بعدی کانال بازگشت صدا است ، که امکان اتصال ساده تر بین دستگاه های AV مانند تلویزیون ، پخش کننده های ویدئو و سیستم های صوتی را فراهم می کند. eARC از “پیشرفته ترین فرمت های صوتی مانند صوتی مبتنی بر شیء” پشتیبانی می کند و قابلیت های کنترل سیگنال های صوتی پیشرفته از جمله تشخیص خودکار دستگاه را فعال می کند.

اساساً این بدان معناست که Dolby Atmos از طریق ARC در وضوح کامل است ، که در حال حاضر نمی توانید انجام دهید. با این حال ، کابل های فعلی شما احتمالاً می توانند . اگر در آینده یک تلویزیون سازگار با HDMI 2.1 و یک نوار صوتی سازگار با HDMI 2.1 بخرید ، کابلهای پرسرعت فعلی شما باید بتوانند eARC را منتقل کنند. صدا به پهنای باند مورد نیاز فیلم نیاز ندارد.

 hdmi-gamemodevrr.jpg

انجمن HDMI

حالت بازی VRR یک ویژگی بالقوه جالب برای گیمرها است. این اجازه می دهد تا “نرخ تجدید متغیر ، که یک پردازنده گرافیکی سه بعدی را قادر می سازد تا تصویر را در لحظه ای که برای گیم پلی روان تر و دقیق تر نمایش داده می شود ، نمایش دهد و برای کاهش یا حذف تاخیر ، لکنت و پارگی فریم استفاده کند.” به عبارت دیگر ، در حالی که کارت ویدئو تصویر را ایجاد می کند ، یک بافر برای فریم ها کمتر خواهد بود ، بنابراین شما مجبور نخواهید بود بین مصنوعات تصویر و تأخیر ورودی یکی را انتخاب کنید و در حالت ایده آل هر دو را کاهش دهید. اگر این امر آشنا به نظر می رسد ، به این دلیل است که شبیه G-Sync Nvidia و FreeSync AMD است ، هر دو فقط از طریق DisplayPort در دسترس هستند. ما در بیشتر در مورد این ویژگی نوشتیم که چگونه HDMI 2.1 بازی های PC 4K با صفحه بزرگ را بسیار جذاب تر می کند .

حالت بازی VRR همچنین روی کابل های فعلی (بین دو قطعه دنده سازگار با ۲٫۱) کار می کند ، اگرچه اگر سعی می کنید ویدیوی بیش از ۴K60 را فشار دهید ، به یک کابل HDMI با سرعت فوق العاده بالا نیاز دارید.

صحبت از آن …

کابل جدید

 hdmi-bandwidthcomparison.jpg

نمایشی بصری از پهنای باند بیشتر کابلهای ۴۸G آینده. تقریباً ۱۸ گیگابیت بر ثانیه تقریباً برای تمام محتوای فعلی کافی است.


انجمن HDMI

برای اولین بار در مدتی دیگر ، کابل جدیدی وجود دارد. به نظر می رسد … خوب ، شبیه کابل قدیمی است. هیچ اتصال دهنده جدیدی وجود ندارد. که ثابت می ماند. این کابلها در اصل “۴۸G” نامیده می گردیدند زیرا پهنای باند ۴۸ گیگابیت بر ثانیه خواهند داشت ، اگرچه اکنون به طور رسمی کابلهای HDMI با سرعت فوق العاده بالا نامیده می شوند. این پهنای باند تقریباً ۲٫۶ برابر پهنای باند ۱۸ گیگابیت بر ثانیه است که کابل های HDMI بهتر ساخته گردیده است. این کابل ها با گذشته سازگار هستند ، بنابراین با تمام چرخ دنده های HDMI دیگر شما (با هر سرعتی که دنده کار می کند) کار می کنند.

 hdmi-uhs-program-Identification-750x520-2020-09-28

مدیر مجوز HDMI

احتمالاً در حال حاضر نیازی به خرید کابل HDMI با سرعت فوق العاده بالا ندارید. حتی با تلویزیون های ۴K تقریباً تمام تجهیزات شما باید با کابل های فعلی شما خوب کار کند. با این حال ، استثنائات مهمی وجود دارد. بزرگترین آن مربوط به کنسول های بازی جدید ، پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس است. این رزولوشن ۴K با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه است. تقریباً به یک کابل جدید نیاز است. ما در زیر بیشتر در مورد آن کنسول ها صحبت خواهیم کرد ، اما نسخه کوتاه آن این است که اگر ۴K120 می خواهید و تلویزیون جدیدی دارید که بتواند این وضوح را کنترل کند (تلویزیون های قدیمی تقریباً به طور کلی نمی توانند) ، کابل های HDMI با سرعت فوق العاده بالا را بررسی کنید. [۱۹۶۵۹۰۳۲] اگر در استفاده از منبع ۴K برای کار با تلویزیون کنونی خود ، مخصوصاً با HDR ، مشکل دارید ، احتمالاً کابل های جدید این مشکل را برطرف می کنند. بنابراین اگر در بازار کابل های جدید هستید ، کابل های Ultra High Speed ​​را بررسی کنید. آنها کمی “مقاوم در برابر آینده” هستند و در حال حاضر گرانتر از سایر کابل های HDMI نیستند (حداقل در طول ۶ پوند بیشتر مردم خریداری می کنند).

PlayStation 5 و Xbox Series X

 xbox-vs-ps5

جفری موریسون/CNET

شما می توانید PS5 و Xbox Series X را به هر تلویزیونی که می توانید PS4 و Xbox One X را به آن متصل کنید وصل کنید. نیازی به تلویزیون جدید ندارید. شما احتمالاً به کابل های جدید نیز احتیاج ندارید. اگر تلویزیون ۱۰۸۰p دارید قطعاً نه. اگر تلویزیون ۴K دارید و می خواهید این کنسول های جدید را با کیفیت ۴K پخش کنید ، احتمالاً کابل های فعلی شما کار می کنند. خیلی زود متوجه خواهید گردید: اگر کنسول را وصل کنید و تلویزیون بگوید این سیگنال ۴K است ، خوب است بروید.

استثنائاتی وجود دارد که به HDMI 2.1 مربوط می شود. هر دو کنسول جدید قادر به ۴K تا ۱۲۰ فریم در ثانیه هستند. برخی از تلویزیون های جدید می توانند از این نرخ فریم بالاتر استفاده کنند. تقریباً هیچ تلویزیون قدیمی نمی تواند ، حتی آنهایی که “۱۲۰Hz” نامیده می شوند. این تلویزیون به HDMI 2.1 احتیاج دارد تا کنسول در تمام این شکوه فریم ریت بالا کار کند. کابلهای HDMI فعلی شما احتمالاً قادر به کار با ۴K120 نخواهند بود. شما به کابلهای HDMI با سرعت فوق العاده بالا احتیاج دارید که خوشبختانه در این مرحله بسیار بیشتر از کابلهای HDMI معمولی نیستند.

آخرین یادآوری مهم: اگر گیرنده یا نوار صوتی در سیستم خود دارید و کنسول بازی به آن متصل است ، برای عبور از ۴K120 نیز باید HDMI 2.1 باگردید. اگر بخواهیم بگوییم یک زنجیره به اندازه ضعیف ترین حلقه آن قوی است. بنابراین اگر کنسول شما ۲٫۱ است ، تلویزیون شما ۲٫۱ است ، اما گیرنده شما ۲٫۰ است ، فقط با HDMI 2.0 رزولوشن و ویژگی های ممکن را دریافت خواهید کرد.

آیا نیاز به ارتقا دارید؟

احتمالاً اینطور نیست. حداقل الان نه. در حال حاضر تنها منبع متداول که می تواند از مزایای ۲٫۱ استفاده کند PS5 یا Xbox Series X است. اگر واقعاً در زندگی خود به ۴K120 احتیاج دارید ، ارزش آن را دارد که به دنبال تلویزیونی باشید که بتواند از مزایای آن استفاده کند. اگر شما به دلایلی تلویزیون ۸K خریداری می کنید ، ارزش خرید کابل HDMI با سرعت فوق العاده را نیز در نظر بگیرید. نه به این دلیل که کنسول ها با وجود پهنای باند در حال حاضر به چنین پهنای باند احتیاج دارند ، اما برای کمی تأیید آینده نیز نمی تواند ضرری داشته باگردید.

بنابراین اگر مطمئن نیستید که به آنها نیاز دارید ، عجله نکنید و کابل های با سرعت بالا بخرید. اما اگر به هر حال به کابل های جدید نیاز دارید ، قیمت های Ultra High Speed ​​را بررسی کنید. اگر قیمت آنها نزدیک باگردید ، نسبت به کابلهای با سرعت بالا عایق بیشتری در آینده ارائه می دهند.

آخرین نکته ای که باید در نظر داشته باشید: همه تلویزیون هایی که ادعا می کنند سازگاری HDMI 2.1 دارند در واقع قادر به انجام همه کارهایی نیستند که ما در مورد آنها صحبت کردیم. در حقیقت ، اکثر آنها نیستند. تلویزیون با ورودی ۴K120 نیز ممکن است eARC داشته باگردید ، اما لزوماً در ورودی یکسان نیست. ممکن است یک تلویزیون دارای eARC باگردید ، اما دارای نرخ فریم بالا یا ورودی با وضوح بالا نباگردید. حداقل ، گیج کننده است. بهتر است تکلیف خود را در مورد مدل هایی که می توانند قبل از تمایل به کار خاصی انجام دهید ، انجام دهید. در برخی موارد ، تولید کنندگان می توانند ۲٫۱ ویژگی به تلویزیون های فروخته گردیده اضافه کنند ، اما روی این حساب نکنید. این نسبتاً نادر است و در برخی موارد به دلیل محدودیت های سخت افزاری امکان پذیر نیست.

HDMI 2.1 مانند یک بزرگراه ۱۰ خطی جدید در وسط حومه شهر است. این تنها به چند دلیل خاص مفید است ، اما راهی آسان برای گسترش در آینده ارائه می دهد. روستاهای هر انتهای آن بزرگراه به سرعت در حال بزرگ گردیدن هستند. خوشبختانه ، تعداد بیشتری از تلویزیون ها با HDMI 2.1 ارسال می شوند ، بنابراین خوشبختانه تلویزیون بعدی شما بدون توجه به آن از آن برخوردار خواهد گردید. سپس شما فقط (شاید) باید نگران کابل ها باشید. از موزه ها و مکانهای جالب در سراسر جهان ، از جمله زیردریایی های هسته ای ، ناوهای هواپیمابر عظیم ، قلعه های قرون وسطایی ، قبرستان هواپیما و موارد دیگر ، گشت و گذار می کند.

می توانید سوء استفاده های او را در اینستاگرام و در کانال YouTube او دنبال کنید. او همچنین یک رمان علمی تخیلی پرفروش در مورد زیردریایی های اندازه شهر به همراه دنباله ای نوشت.

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

ساخت رزومه انگلیسی
© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت