تیم روباتیک دختران افغانستان با دیوانگی در تلاش برای فرار از طالبان است

2021-08-19
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

 roboticsteam

اعضای تیم روباتیک تمام دختران افغانستان با ربات خود در منطقه تمرین بین ۲۰۱۷ FIRST مسابقات جهانی چالش در واشنگتن دی سی کار می کنند.


Paul J. Richards/AFP از طریق گتی ایماژ

یک تیم روباتیک افغان تمام دختران که در سالهای اخیر به عنوان نمادی از افغانستان پیشرفته تبدیل به اخبار گردید ، به دنبال کنترل طالبان به طرز دیوانه واری سعی در فرار از کشور دارد.

کیمبرلی موتلی ، وکیل مدافع حقوق بشر بین المللی مستقر در نیویورک ، روز یکشنبه به اخبار پخش کانادا گفت: “این دختران بسیار وحشت زده هستند.” دختران تیم می خواهند برای تکمیل تحصیلات خود به کانادا بروند و موتلی سعی می کند به آنها کمک کند.

“آنها در هرات هستند ، جایی که اکنون در دانشگاه ها ، دختران را برمی گردانند.” موتلی گفت. “آنها به دختران می گویند:” به دانشگاه بازنگرد. ” زنان سر کار حاضر می شوند و سرگردان می شوند. آنها این را می بینند و با اشک در حال فروریختن شهرشان هستند. ”

 robotics-team

تصویری از ویدئو توسط Leslie Katz/CNET

طالبان با نزدیک گردیدن جنگجویان به پایتخت کابل ، شهر هرات ، سومین شهر بزرگ افغانستان و مرکز استراتژیک استان را تصرف کردند. جنگجویان طالبان روز یکشنبه کنترل شهر کابل را به دست گرفتند ، اما به طور رسمی کنترل کامل این کشور را مسدود کردند. این ویدیوی NBC نشان می دهد که اعضای گروه شبه نظامی از مسجد آبی آبی هرات به سمت ساختمان های دولتی می شتابند.

کارآفرین فناوری افغان ، رویا محبوب ، تیم روباتیک دختران افغان را به نام رویاهای افغان در سال ۲۰۱۷ راه اندازی کرد. محبوب رئیس صندوق شهروندان دیجیتال است که کلاس هایی را برای دختران در زمینه STEM و روباتیک برگزار می کند.

اعضای تیم ، که بین ۱۲ تا ۱۸ سال سن دارند ، جنگ و سایر سختی ها را پشت سر گذاشته اند تا عشق خود را به مهندسی و روباتیک دنبال کنند و ضربه ای برای برابری جنسیتی و غرور ملی وارد کنند.

این ویدئوی CNET نشان می دهد که آنها مدال نقره “موفقیت شجاعانه” را در مسابقات بین المللی رباتیک ۲۰۱۸ پذیرفته اند. سایر تیم ها چهار ماه فرصت داشتند تا ربات های خود را بسازند ، اما تیم افغانستان ، دو بار ویزای ورود به ایالات متحده را تا دخالت دیرهنگام دولت ترامپ رد کرد ، تنها دو هفته فرصت داشت تا ربات مرتب سازی توپ خود را به واشنگتن دی سی ارسال و ارسال کند.

در طول همه گیری کروناویروس ، تیم با استفاده از قطعات قدیمی خودرو روی یک دستگاه تنفس مصنوعی ارزان قیمت کار کرد. این طرح ، با الهام از کار بر روی یک دستگاه تنفس اضطراری خارج از MIT ، دارای فناوری پایین است ، بنابراین می توان آن را در سراسر جهان با محصولات محلی تکرار کرد.

موتلی از سال ۲۰۰۸ در افغانستان کار کرده است و پرونده های جنایی و مدنی را با موفقیت در آنجا اداره می کند. او می گوید که از آینده جوانان روباتیک می ترسد اکنون که اشرف غنی ، رئیس جمهور افغانستان از کشور خارج گردیده و طالبان را در قدرت و بخش هایی از کشور را در وحشت و هرج و مرج رها کرده است.

“متأسفانه آنچه در این هفته در مورد دختران کوچک اتفاق افتاده این است که طالبان به معنای واقعی کلمه خانه به خانه می رود و دختران را بیرون می برد و آنها را مجبور می کند تا عروس کودک شوند. ما بسیار نگران هستیم که این تیم روباتیک دختران افغان ، این دختران که می خواهند مهندس شوند ، آنها می خواهند در جامعه هوش مصنوعی باشند. آنها جرات می کنند رویا ببینند و موفق شوند. ”

همانطور که همکار CNET من ، کتی کالینز گزارش می دهد ، سهیل شاهین سخنگوی طالبان طی دو روز گذشته در توییتر اعلام کرده است که به سربازان طالبان دستور داده گردیده است که وارد خانه های مردم نشوند و گزارش هایی مبنی بر سربازان مجبور کرده است. ازدواج دختران جوان به عنوان “تبلیغات سمی”. داستانی که شاهین در توئیتر می گوید هم با گزارش های خبری در افغانستان و هم با ترس ابراز گردیده توسط شهروندان افغان مغایرت دارد.

“ما عمیقا نگران زنان و دختران افغان ، حقوق آنها در تحصیل ، کار و آزادی حرکت هستیم.” “ما از افراد دارای قدرت و اقتدار در سراسر افغانستان می خواهیم که حفاظت خود را تضمین کنند.”

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

ساخت رزومه انگلیسی
© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت