تراشه Alder Lake اینتل می تواند سرعت رایانه های شخصی را تا ۳۰ درصد در حالی که در مصرف باتری صرفه جویی می کند ، افزایش دهد

2021-08-20
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

 پردازنده Alder Lake اینتل

پردازنده Alder Lake اینتل ترکیبی از هسته های محاسباتی با کارایی بالا و کارایی بالا برای سرعت و عمر باتری است.


Intel

پردازنده جدید Alder Lake اینتل می تواند عملکرد رایانه های شخصی را تا ۳۰ درصد در حالی که عمر باتری بیشتری را افزایش می دهد ، افزایش دهد ، این پیشرفت بزرگی است که سازنده تراشه ها را به طراحی ترکیبی نسبت می دهد که ماژول های حداکثر سرعت را با دیگران برای عملکرد کارآمد ترکیب می کند. این رویکردی است که سالهاست در تلفن های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد.

اینتل در رویداد روز معماری خود در روز پنجشنبه ، گفت که تراشه های Alder Lake در سه کلاس گسترده برای تامین قدرت لپ تاپ های اصلی ، لپ تاپ های فوق سبک و رایانه های رومیزی قوی تر عرضه می شود. این سه کلاس بر اساس تراشه های تلفن های هوشمند طراحی می شوند که هسته های محاسباتی با کارایی بالا را برای مشاغل پرمصرف با هسته های کارآمد کوچکتر که انرژی زیادی مصرف نمی کنند ترکیب می کنند.

تعداد هسته های کارایی و کارایی برای هر تنوع متفاوت است ، اما سریع ترین مدل دارای هشت مورد از هر کدام است. نمودارهای اینتل نشان داد تراشه های موبایل Alder Lake شامل شش هسته عملکردی با هشت هسته بازدهی و تراشه های فوق موبایل دو هسته عملکردی با هشت هسته بازدهی را ترکیب می کند. تراشه های خانواده Alder Lake در پاییز امسال در رایانه های شخصی در دسترس خواهند بود.

افزایش قدرت و کارایی نسبت به مدل های نسل یازدهم Core امروزه با نام رمز Tiger Lake ، نقطه عطفی در فروش ما است ، زیرا ما انتظار داریم که لپ تاپ هایی قابل اجرا باشند. برای یک روز کامل بدون پریز اینتل در حال حاضر با اپل و پردازنده M1 مک خود که قدرت و عمر باتری را بهبود می بخگردید رقابت می کند.

“ما می خواهیم [to] بهترین هر دو را در یک سیستم ترکیب کنیم ،” Raja Koduri ، که سیستم های محاسبات شتاب گرفته اینتل را اداره می کند و گروه گرافیک ، در یک جلسه قبل گفت. اینتل گفت که رویکرد ترکیبی آلدر لیک به ترسیم مسیر اینتل در دهه آینده کمک می کند.

معماری ترکیبی آلدر لیک تنوع طرح بزرگ است. طراحی کوچکی که طراح تراشه باز ، یک دهه پیش ارائه داد و اکنون بر تلفن های هوشمند مسلط است. اپل از رویکرد مشابهی با تراشه M1 استفاده می کند ، که مک ها را در سال ۲۰۲۰ شروع به کار کرد و احتمالاً امسال برای مک های قدرتمندتری ارتقا می یابد. اینتل در حالی که با تاخیر در فرایند تولید خود دست و پنجه نرم می کند ، با طرح های جدید و قدیمی دست و پنجه نرم می کند. این شرکت با مشکلات خود از رقبای خود عقب ماند و طرح تراشه های AMD سهم بازار را بدست آورد ، اپل تراشه های اینتل را از مکینتاش خود و غول های آسیایی تایوان Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) و سامسونگ از Intel در زمینه تولید تراشه پرش کرد.

در حال حاضر تمام تراشه های رایانه ای اینتل با فرایند تولید به نام Intel 7 ساخته می شوند. همین امر در مورد خواهر بزرگ Alder Lake ، Sapphire Rapids ، یک تراشه سرور که قرار است در نیمه اول سال ۲۰۲۲ وارد شود ، کاهش می یابد. کاهش پیچیدگی باید هزینه های اینتل را کاهش دهد. [۱۹۶۵۹۰۰۹] این تراشه ها قبل از [۱۹۴۵۹۰۱۹طراحیگردیدهبودند] پت ژلسینگر در اوایل امسال به Intel پیوست (۱۹۴۵۹۰۰۵) به عنوان مدیر اجرایی. اما آنها بخش مهمی از تلاش او برای بازپس گیری رهبری از دست رفته تراشه اینتل هستند. او همچنین بر راه اندازی کسب و کار ریخته گری اینتل نظارت می کند که تراشه هایی را برای شرکت های دیگر از جمله کوالکام رقیب می سازد و TSMC رقیب را برای ساخت قطعات تراشه های خود استخدام می کند.

“اینتل در حال بازگشت به Intel از قدیمی است ، “کوین کرول ، تحلیلگر تحقیق Tirias ، با بازسازی این شرکت در زمینه فنی و عملیاتی قبلی خود گفت.

Alder Lake چقدر سریعتر و کارآمدتر خواهد بود؟

اینتل در مورد جزئیات قضاوت کرده است ، اما برخی از اندازه گیری های Alder را منتشر کرد. دریاچه.

میانگین آزمایشات سرعت نشان می دهد هسته های عملکردی آلدر لیک ، که با نام رمز Golden Cove شناخته می شوند ، افزایش ۱۹ درصدی نسبت به تراشه های Tiger Lake امروزی را نشان می دهد ، در حالی که با سرعت یکسان کار می کند. معماری اصلی وی گفت: “این بزرگترین تغییر معماری ما در بیش از یک دهه گذشته است.” آبی ، برای کارهای با اولویت پایین و عملیات صرفه جویی در باتری. تعداد هسته های با کارایی بالا که با رنگ بنفش نشان داده می شود ، از ۸ عدد در پردازنده های رومیزی قوی تا دو عدد در دستگاه های فوق موبایل متغیر است.


Intel

فرآیند تولید جدید باید ۱۰ تا ۱۵ درصد دیگر را از طریق اصلاحات سخت افزاری که ویژگی هایی مانند سرعت ساعت را بهبود می بخگردید ، اضافه کند. در مجموع ، این می تواند به معنی افزایش ۳۰ درصدی یا بیشتر در حداکثر سرعت باگردید ، گامی بزرگ در مقایسه با پیشرفتهای سالانه گذشته که معمولاً کمتر از ۱۰ درصد است. اینتل طراحی Skylake قبلی را بهبود می بخگردید ، که هنوز با وجود اینکه شش سال سن دارد هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. استفان رابینسون ، معمار تراشه اینتل گفت: در حالی که چهار کار را همزمان انجام می دهید ، هسته های بهره وری به یک پنجم قدرت هسته های Skylake نیاز دارند.

با استفاده از فناوری موسوم به Thread Director ، Alder Lake تعیین می کند که آیا کارهای محاسباتی باید به هسته های کارایی یا کارآمدی اختصاص داده شود. یا با رسیدن وظایف جدید به هم ریخته شوید. Rajshree Chabukswar ، مهندس تیم Alder Lake گفت: Thread Director نیاز به پشتیبانی ساخته گردیده در ویندوز ۱۱ ویندوز ۱۱ مایکروسافت دارد ، اما Windows 10 فعلی قادر به استفاده از برخی ویژگی های چند هسته ای آن خواهد بود.

Intel خرید تراشه از رقیب TSMC

در روز معماری ، اینتل فاش کرد که TSMC ، ریخته گری که تراشه های Apple iPhone و Mac را می سازد ، Alchemist ، اولین عضو از تراشه های گرافیکی مستقل جدید Arc اینتل را خواهد ساخت. این تراشه اوایل سال آینده عرضه می شود.

TSMC همچنین هسته چیپ های گرافیکی طراحی گردیده توسط اینتل را برای Ponte Vecchio ، یک بسته پردازنده عظیم با پیوندهای پرسرعت بین بسیاری از عناصر مختلف تراشه ، ایجاد می کند. Ponte Vecchio مغز اصلی ابررایانه ۵۰۰ میلیون دلاری Aurora وزارت انرژی در آزمایشگاه ملی Argonne خواهد بود. (توسعه کند پردازنده ، ورود آن دستگاه را به تأخیر انداخته است.)

دیوید کانتر ، تحلیلگر Real World Technologies گفت: انتظار می رود مجموعه فناوری های بسته بندی Ponte Vecchio – مزیت تولید اینتل – به محصولات اصلی برسد. [۱۹۶۵۹۰۰۹] “پونته وکیو لامبورگینی دنیای تراشه است. آیا این لکسوس می شود و سپس تویوتا می شود؟” او پرسید. “پاسخ بله است.” ویرایش ویدئو.

این تراشه جدید به لطف پیشرفت های مختلف در نحوه دریافت دستورالعمل های اجرا سریعتر است ، دستورالعمل های داده را در حافظه با سرعت بالا ذخیره می کند ، دستورالعمل های مورد انتظار را پیش بینی می کند و از اشتباهات موجود در آن پیش بینی ها بر می آید. [[۱۹۶۵۹۰۰۹] و دستورالعمل های جدیدی برای اجرای وظایف هوش مصنوعی با فناوری به نام Extension Matrix Extensions دریافت می کند. هوش مصنوعی نوع جدیدی از کار رایانه ای است که بسیار مهم است و بسیاری از طراحان تراشه – از جمله اپل ، گوگل ، کوالکام ، سامسونگ ، Arm و بسیاری از استارتاپ ها – در حال ساخت قطعات الکترونیکی اختصاصی شتاب دهنده هوش مصنوعی به تراشه ها هستند.

همچنین در Alder Lake ساخته گردیده است. کنترل کننده ها برای کنترل سریعتر استانداردهای جدید حافظه ، حافظه DDR5 (نرخ داده دوگانه ۵) و ، برای دستگاه های تلفن همراه ، LPDDR5 (نرخ کم قدرت دو داده ۵). حافظه سریعتر به تغذیه پردازنده کمک می کند تا اطلاعات زیادی را صرف کار نکند.

برای اتصال به دستگاه های دیگر مانند کنترل کننده های شبکه و کارت های گرافیک ، اولین تراشه های Alder Lake از PCI نسل پنجم جدید پشتیبانی می کند. بیان. این می تواند سرعت انتقال داده را در مقایسه با PCIe 4 دو برابر کند

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

ساخت رزومه انگلیسی
© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت