آزمایش همجوشی هسته ای دوباره قدرت خورشید را در راستای انقلاب انرژی ایجاد می کند

2021-08-23
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از سی نت

 newseventsimage-1629208807683-mainnews2012-x4

محفظه هدف در تسهیلات احتراق ملی.


LLNL

در کسری از ثانیه تقریبا نامحسوس در ۸ آگوست ، لیزرهای عظیم در تاسیسات دولتی در کالیفرنیای شمالی دوباره قدرت خورشید را در یک نقطه داغ بسیار کوچک به پهنای بیشتر از موی انسان ایجاد کردند. نتیجه یک گام مهم رو به جلو در جستجوی همجوشی هسته ای است ، دارویی که مدت هاست برای بسیاری از چالش های انرژی و زیست محیطی جستجو می شود.

این آزمایش در مرکز جرقه زنی ملی انجام گردید ، که فضای سه زمین فوتبال را در محوطه آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در لبه شرقی مترو پل خلیج سانفرانسیسکو اشغال می کند. لیزرهای قدرتمند در آنجا روی هدفی به اندازه BB متمرکز گردیده اند و در نتیجه واکنشی رخ داد که بیش از ۱۰ کوادریلیون وات قدرت را از بین برد.

به طور قابل ملاحظه ای ، این حدود ۶ درصد از کل انرژی تمام نور خورشید است که در هر لحظه به سطح زمین برخورد می کند ، اگرچه این انفجار قوی فقط ۱۰۰ تریلیون صدم ثانیه طول کشید. حتی در آن بازه زمانی اندک ، دانشمندان یک پیشرفت بزرگ را مشاهده کردند: نقطه داغ توانست یک واکنش زنجیره ای خود پایدار را شعله ور کند ، اتمهای هیدروژن بیشتری را با هم ترکیب کرده و روند تولید انرژی را ادامه دهد ، مانند یک موتور احتراق داخلی که از طریق یک مولکول سوخت را یکی پس از دیگری ادامه دهید.

دستیابی به این نقطه اشتعال یک نقطه عطف کلیدی در نقشه راه قدرت همجوشی است.

“این پیشرفت خارق العاده ما را به طرز حیرت انگیزی به نمایش” سود خالص انرژی “از واکنشهای همجوشی نزدیک می کند – درست زمانی که سیاره به آن نیاز دارد ،” آرتور تورل ، فیزیکدان و نویسنده The Star Builders: Nuclear Fusion گفت: و مسابقه قدرت دادن به سیاره ، در بیانیه ای.

نیروگاههای هسته ای امروزه از واکنش شکافت هسته ای ، فرایند تقسیم اتمها برای ایجاد انرژی ، تغذیه می شوند. همجوشی درست برعکس است: ادغام اتم های هیدروژن در هلیوم به همان شیوه ای که خورشید انجام می دهد ، و در این فرآیند توده های انرژی آزاد می کند. همجوشی نوعی جام مقدس است ، زیرا از لحاظ نظری در مقایسه با راکتورهای شکافت ، منبع بی حد و حصر انرژی پاک با نگرانی های ایمنی و ضایعات کمتری را فراهم می کند.

دهها سال است که دهها تاسیسات روشهای مختلف را آزمایش کرده اند. چالش فقط دستیابی به همجوشی نیست ، بلکه انجام این کار به گونه ای است که برای ایجاد واکنش به انرژی بیشتری از آنچه در نتیجه تولید می شود نیاز نداشته باگردید.

آزمایش این ماه هنوز از نظر انرژی در مقابل انرژی خالص منفی منفی بود ، اما این علم را در آستانه شکستن قرار می دهد.

آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور گزارش می دهد که در حالی که هنوز تجزیه و تحلیل نهایی نیاز به بررسی همکار دارد ، داده های اولیه نشان داد که نتایج هشت برابر انرژی خروجی آزمایشات انجام گردیده در اوایل سال جاری و ۲۵ برابر آنچه در سال ۲۰۱۸ به دست آمد ، به همراه داشت.

جیسون لوک پترسون ، فیزیکدان پروژه ، در توییتر خود می افزاید: “برای مرجع این [is] حدود ۱۰۰۰ برابر بیشتر از آنچه که ما هنگام پیوستن به پروژه ۱۰ سال پیش دریافت می کردیم.”

جرمی چیتندن ، کارگردان مشترک از مرکز مطالعات همجوشی اینرسی در کالج امپریال لندن ، در بیانیه ای گفت که بهبود تولید انرژی همجوشی در سال گذشته شتاب گرفته است ، “این نشان می دهد که ما به زودی ممکن است به نقاط عطف بیشتری از انرژی برسیم ، مانند تجاوز به انرژی بیشتر از لیزرهای مورد استفاده روند را آغاز کنید. ”

جالب اینجاست که تسهیلات احتراق ملی در درجه اول به عنوان ابزاری برای توسعه انرژی تلفیقی مورد استفاده قرار نمی گیرد ، بلکه بیشتر برای تحقیقات مربوط به سلاح های هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد. چیتندن می گوید این نتیجه باید تلاش های دیگری را که متمرکز بر ایجاد نیروی پاک است متمرکز کند.

“ما در حال حاضر ثابت کرده ایم که امکان دستیابی به احتراق وجود دارد و از دیگر آزمایشگاه ها و شرکت های نوپا در سراسر جهان که در زمینه تولید انرژی همجوشی فعالیت می کنند الهام گرفته تا با استفاده از روشی ساده تر ، قوی تر و بالاتر از همه ، شرایط مشابه را محقق سازیم. . ”

منبع : cnet
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت