خبر : ماهی رباتیک با جذب میکروپلاستیک ها اقیانوس ها را پاکسازی می‌کند

2022-06-25
به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از تکنا محققان با هدف پاکسازی اقیانوسها و جذب میکروپلاستیک های موجود در آب نوعی ماهی رباتیک ابداع کردند.  به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، پژوهشگران چینی دانشگاه سیچوان نوعی ربات به شکل ماهی ساخته‌اند که می‌تواند برای پاکسازی اقیانوسها و جمع‌آوری قطعات ریز زباله های پلاستیکی مورد ...

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از تکنا

محققان با هدف پاکسازی اقیانوسها و جذب میکروپلاستیک های موجود در آب نوعی ماهی رباتیک ابداع کردند.

 به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، پژوهشگران چینی دانشگاه سیچوان نوعی ربات به شکل ماهی ساخته‌اند که می‌تواند برای پاکسازی اقیانوسها و جمع‌آوری قطعات ریز زباله های پلاستیکی مورد استفاده قرار بگیرد. فرایند کارکرد این ربات نیز استفاده از نور لیزر است و با کمک بدنه خود قادر خواهد بود میکروپلاستیک ها را جذب کرده به طوری که در هنگام شنا کردن به دم آن بچسبد.

 محققان برای ساخت این ماهی رباتیک از زندگی دریایی الهام گرفتند. این ماهی با کمک بدن متحرک خود شبیه به یک ماده طبیعی قوی و انعطاف پذیر است که نمونه آن در سطح داخلی صدف وجود دارد. ماده سطح داخلی صدف با نام مادر مروارید شبیه به یک ماده لایه لایه همانند دیوار آجری است. به همین دلیل محققان از ساختاری شبیه به آن در ساخت ماهی رباتیک استفاده کردند. این ساختار به ماهی رباتیک اجازه می‌دهد تا با حرکت دم خود دوام بالاتری داشته باشد.

 با اثبات کارایی مفهوم روبوماهی اکنون پژوهشگران قصد دارند تا توانایی های آن را توسعه داده و با کمک غواصی در آبهای عمیق تر جذب میکروپلاستیک های بیشتری را انجام دهند. زباله های پلاستیکی در مقیاس میکروسکوپی از همه نوع اقلام پلاستیک ایجاد می شوند. برای جمع آوری این قطعات کوچک نیز باید به کف دریا مراجعه کرد. از طرفی آنها می توانند برای موجودات دریایی بسیار مضر باشند و حتی در دستگاه گوارش آنها اختلال ایجاد کنند. از طرفی با تحلیل پوشش برخی از پلاستیک ها مواد شیمیایی سمی ایجاد شده و باعث مسمومیت جانداران دریایی خواهد شد.

ماهی رباتیک جدید تنها ۱۵ میلی متر طول دارد و به دلیل طراحی هوشمندانه می تواند با کمک منبع نور به عنوان نیروی خود در همه جهات حرکت کند. با کمک لیزر و تابیدن آن به ربات ماده سازنده آن تغییر کرده و به خم شدن آن کمک می کند.

منبع : تکنا
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.

ساخت رزومه انگلیسی
سرور ابری ایران ابرسیگما
© تمامی حقوق برای آک تک محفوظ است. نقشه سایت
  • maillot de foot pas cher
  • cheap nfl jerseys
  • maillot de foot pas cher