ج. سپتامبر 22nd, 2023

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از تکنا

به گزارش سرویس اخبار فناوری پایگاه خبری عصر فناوری ،

چه اتفاقی می افتد

شیوع آبله میمون در ایالات متحده در حال گسترش است، اما واکسن‌ها و درمان‌های دیگری نیز وجود دارد.

چرا مهم است

شیوع بیماری در حال حاضر علائمی از توقف نشان نمی دهد، بنابراین افراد بیشتری در هفته های آینده با آبله میمون تشخیص داده می شوند یا در معرض آن قرار می گیرند.

چه معنایی برای شما دارد

هر کسی که با فرد مبتلا به این بیماری تماس نزدیک داشته باشد، می تواند به آن مبتلا شود، اما آبله میمون به آسانی COVID-19 یا آنفولانزا پخش نمی شود. افرادی که در حال حاضر بیشترین تأثیر را دارند مردانی هستند که با مردان رابطه جنسی دارند.

شیوع آبله میمون در حال حاضر به طور رسمی در نظر گرفته شده است اورژانس بهداشت عمومی در امریکا. آبله میمون یک بیماری جدید نیست، اما این واقعیت است که در کشورهایی که به طور معمول یافت نمی شود در حال گسترش است. است جدید. علاوه بر این، به نظر می رسد علائم آبله میمون در این شیوع کمی متفاوت است. امروزه مردم در هر نقطه از بدن خود دچار بثورات می شوند، برخلاف راش های “کلاسیک” تر در موارد قبلی که روی صورت شروع شده و از آنجا پخش می شود.

آیا فکر می کنید ممکن است آبله میمون داشته باشید یا ممکن است اخیرا در معرض این بیماری قرار گرفته باشید؟ نفس عمیق بکشید: احساس ناراحتی یا عدم اطمینان طبیعی است، به خصوص اگر علائم شما باعث درد شما شود. اما برخلاف روزهای اولیه کووید-19، درمان‌ها و راهنمایی‌های آزمایش شده و واقعی برای آبله میمون وجود دارد، زیرا بیماری‌هایی مانند آن برای ما کاملاً جدید نیستند. آبله میمون مربوط به آبله است و در برخی از کشورهای آفریقایی بومی است.

در اینجا راهنمایی در مورد آنچه که باید انجام دهید در صورت بیماری یا قرار گرفتن در معرض آبله میمون آمده است.

مردی که صورتش را با کرم موبر اصلاح می کند

تا زمانی که در حال بهبودی از آبله میمون هستید، باید از اصلاح نزدیک بثورات خود اجتناب کنید تا ویروس را به قسمت های جدید بدن خود منتقل نکنید.

Luana Ciavattella /EyeEm/Getty Images

اگر در معرض آبله میمون بودید چه باید کرد؟

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، اگر به آبله میمون مبتلا شده اید، در معرض آبله میمون قرار گرفته اید. تماس بسیار نزدیک با فرد مبتلا به آبله میمون این شامل مواردی مانند رابطه جنسی، بوسیدن، تماس با بثورات یا زخم های آنها از طریق در آغوش گرفتن، یا به اشتراک گذاشتن حوله، تخت یا لباس است. آبله میمون همچنین ممکن است از طریق تماس طولانی مدت چهره به چهره گسترش یابد. محققان در حال بررسی هستند که آیا این ماده در مایعات بدن مانند مایع منی و واژن پخش می شود یا خیر.

اگه میشه واکسن بزن

اگر در دو هفته گذشته در معرض آبله میمون قرار گرفتید و هیچ علامتی نداشتید، باید با بخش بهداشت محلی خود تماس بگیرید تا ببینید آیا می‌توانید به این بیماری مبتلا شوید. واکسن Jynneos. این واکسن اگر در عرض چهار روز پس از قرار گرفتن در معرض آن تزریق شود بسیار مؤثر است، اما اگر بین چهار روز تا دو هفته پس از مواجهه اولیه تزریق شود، همچنان در کاهش شدت علائم مؤثر است.

در حالی که معیارهای مربوط به اینکه چه کسی می تواند واکسن را دریافت کند، از شهر به شهر بر اساس میزان انتشار در یک منطقه خاص متفاوت است، اگر در معرض این بیماری قرار گرفته اید، این احتمال وجود دارد که در منطقه ای زندگی کنید که واکسن را ارائه می دهد. همچنین، در مناطقی مانند نیویورک، سانفرانسیسکو، دنور و سایر شهرهای بزرگ، مردان همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا که در دو هفته گذشته شرکای جنسی متعدد یا ناشناس داشته‌اند، صرف نظر از اینکه به‌طور رسمی واکسن را دریافت کرده‌اند، واجد شرایط هستند. در معرض

متأسفانه تقاضا برای این واکسن زیاد و عرضه نسبتاً کم بوده است. برای اطمینان از بهترین شانس خود برای دریافت واکسن به زودی و دیدن منابع دیگری که در دسترس شما هستند، علاوه بر بخش بهداشت، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

افرادی که در صف واکسن آبله میمون هستند

مردم در صف انتظار واکسن آبله میمون در یک کلینیک پاپ آپ در بروکلین، نیویورک. دولت طبق درخواست ایالت ها دوزهای Jynneos را منتشر می کند، اما عرضه محدود شده است.

کنا بتانکور/گتی ایماژ

علائم را زیر نظر بگیرید

در حال حاضر، CDC می گوید اگر در معرض آبله میمون قرار گرفتید اما هیچ علامتی نداشتید، می توانید به فعالیت های روزانه خود ادامه دهید. شما مجبور نیستید ایزوله شوید، زیرا تا زمانی که علائم شروع نشود مسری نیستید (اگر شروع شود). علائم شایع آبله میمون شامل تب، تورم غدد لنفاوی یا بثورات جدید. همچنین اگر بثورات در آنجا گسترش می یابد، ممکن است در مقعد یا دهان خود درد داشته باشید.

CDC همچنین توصیه می کند دمای بدن خود را دو بار در روز اندازه گیری کنید تا از نظر هر تبی که ظاهر می شود نظارت شود.

اگر علائمی در شما ایجاد شد یا احساس کردید چیزی درست نیست، باید از تماس نزدیک با افراد اجتناب کنید و راهنمایی های زیر را دنبال کنید.

اگر آبله میمون دارید چه باید کرد؟

به گفته CDC، اگر نزد پزشک رفته‌اید و آزمایشی آن را تأیید کرده است، یا مستقیماً در معرض آبله میمون قرار گرفته‌اید و تمام علائم آبله میمون را دارید، باید از افراد دیگر جدا شوید و اگر می‌توانید تا زمانی که علائم شما برطرف شود، در خانه بمانید. این شامل اجتناب از حمل و نقل عمومی است که در آن ممکن است در تماس نزدیک با بدن دیگران باشید.

تا زمانی که زخم‌ها یا جوش‌های پوستی شما از بین بروند و لایه جدیدی از پوست تشکیل شود، شما عفونی محسوب می‌شوید. کل بیماری معمولا دو تا چهار هفته طول می کشد. همچنین باید فوراً با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود تماس بگیرید تا مراحل بعدی را مشخص کنید، از جمله اینکه آیا باید برای درمان اضافی مراجعه کنید یا خیر.

چگونه بفهمم آبله میمون دارم؟

علائم معمولاً در عرض سه هفته پس از تماس نزدیک با فرد مبتلا به آبله میمون ظاهر می شود. علائم رایج آبله میمون عبارتند از:

  • بثورات یا لک در هر نقطه از بدن، از جمله ناحیه تناسلی، مقعد، دست ها، صورت، قفسه سینه یا دهان. برای برخی افراد، زخم ها می توانند واقعا دردناک باشند.
  • تب
  • تورم غدد لنفاوی
  • لرز
  • فرسودگی
  • دردهای عضلانی
  • علائم تنفسی مانند سرفه یا احتقان بینی

شما ممکن است تمام یا فقط تعدادی از این علائم را تجربه کنید. برای افرادی که علائم شبیه آنفولانزا را تجربه می‌کنند، بثورات پوستی معمولاً یک تا چهار روز پس از شروع احساس بیماری ایجاد می‌شوند.

تنها راه برای تایید یک مورد آبله میمون، انجام آزمایش در یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی است که شامل سواب زدن ضایعات است. ظرفیت تست در ایالات متحده در حال بهبود است، اما هنوز ممکن است مدتی طول بکشد تا نتایج شما برگردد. طبق CDC، در حالی که منتظر می‌مانید، باید تا زمانی که علائم دارید به جداسازی ادامه دهید.

نمونه هایی از ضایعات آبله میمون

چند نمونه از ضایعات آبله میمون.

شبکه بیماری‌های عفونی با پیامدهای بالا NHS انگلستان

در خانه منزوی شوید

دستورالعمل انزوای خانه CDC برای افراد مبتلا به آبله میمون، پرهیز از تماس نزدیک و صمیمیت با افراد (در آغوش گرفتن، بوسیدن، رابطه جنسی و غیره) است. آژانس همچنین می‌گوید که باید از به اشتراک گذاشتن ملحفه و حوله خودداری کنید. (مثل حوله دستشویی که با آن دستان خود را پاک می کنید.)

اگر با افراد دیگری زندگی می کنید و در خانه اطراف آنها هستید، برای محافظت بیشتر باید از ماسک استفاده کنید.

اگر بیرون رفتن اجتناب‌ناپذیر است یا با افراد دیگری زندگی می‌کنید، مطمئن شوید که بثورات یا زخم‌های خود را با لباس‌های مناسب مانند شلوار یا پیراهن‌های بلند بپوشانید و اگر بثورات به دست‌ها سرایت کرده است، با دستکش بپوشانید.

در صورت امکان، باید از حمام متفاوتی نسبت به سایر افراد خانواده خود استفاده کنید و از اشتراک غذا، ظروف یا ظروف مستعمل خودداری کنید.

CDC می گوید اگر استفاده از حمام یکسان تنها گزینه است، فرد مبتلا به آبله میمون باید پس از استفاده، مناطق مشترک (صندلی توالت، دوش، پیشخوان حمام و غیره) را با مواد ضدعفونی کننده ضدعفونی کند و در صورت نیاز دستکش بپوشد.

نکات مراقبت شخصی

به گفته CDC، اگر از لباس‌های تماسی استفاده می‌کنید، هنگام بیماری نباید آن‌ها را بپوشید تا از آلوده نشدن تصادفی چشم‌هایتان به آبله میمون جلوگیری کنید. اگر اصلاح می کنید، باید فعلاً تراشیدن قسمتی از بدن خود را که پوشیده از جوش است، متوقف کنید.

به گفته CDC، ویروس‌های آبله مانند آبله میمون می‌توانند روی لباس‌ها و سطوح زنده بمانند، به همین دلیل مهم است که چیزهایی را که لمس کرده‌اید در زمانی که مسری هستید ضدعفونی کنید. در حالی که میزان خطر انتشار آن در مکان های عمومی کاملاً مشخص نیست، اما اگر لباس های خود را در خشکشویی عمومی می شویید، اقدامات احتیاطی وجود دارد که باید انجام دهید. شهر نیویورک برای شستشوی لباس‌ها با آبله میمون راهنمایی خاص خود را دارد و CDC توصیه می‌کند برای یافتن بهترین گزینه شستشو با بخش بهداشت محلی خود تماس بگیرید.

از تماس با حیوانات خودداری کنید

متأسفانه آبله میمون یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که به این معنی است که از حیوانات به انسان منتقل می شود. این بدان معناست که این احتمال وجود دارد که بتوانید سگ، گربه یا حیوان خانگی دیگری را که پستاندار است، مانند موش، آلوده کنید. (بر اساس CDC، حیوانات غیر پستاندار مانند خزندگان، پرندگان و ماهی ها احتمالاً نمی توانند به آبله میمون مبتلا شوند.) از نظر فنی، در حال حاضر مشخص نیست که گربه ها و سگ ها می توانند به آبله میمون مبتلا شوند یا خیر، اما از آنجایی که آنها می توانند با سایر ویروس های ارتوپاکس آلوده شوند، بهتر است فرض کنید آنها همچنین می توانند آبله میمون را بگیرند.

در صورت امکان، CDC به شخص دیگری توصیه می کند از حیوان خانگی شما در زمانی که بیمار هستید یا در حال بهبودی از آبله میمون هستید مراقبت کند. اگر این امکان وجود ندارد، آنها را از باند، تخت، حوله یا سایر موادی که ممکن است آلوده باشند دور نگه دارید.

اگر متوجه رفتار حیوان خانگی خود متفاوت شدید یا فکر می کنید که ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض فردی مبتلا به آبله میمون بیمار باشد، با دامپزشک شخصی خود یا یک مسئول بهداشت حیوانات دولتی تماس بگیرید.

سگی که روی کاناپه دراز کشیده است

طبق CDC، در صورت امکان، باید از شخص دیگری در حین بهبودی از آبله میمون مراقبت کنید. در حالی که در حال حاضر ناشناخته است که گربه‌ها و سگ‌ها می‌توانند به آبله میمون آلوده شوند، اما می‌توانند با ویروس‌های مشابه ارتوپاکس آلوده شوند. اگر لازم است در کنار شما بمانند، آنها را از حوله، ملافه یا سایر ملحفه های استفاده شده دور نگه دارید.

Katerinasergeevna/Getty Images

آیا به درمان آبله میمون نیاز دارم؟

اکثر افرادی که به آبله میمون مبتلا هستند نیازی به درمان اضافی ندارند و راهنما ماندن در خانه و مدیریت علائم خواهد بود. با این حال، برخی از افراد ضایعاتی دارند که کاملاً دردناک هستند، در این صورت باید با پزشک خود تماس بگیرید تا برای مدیریت درد کمک کند. دکتر برنارد کامینز، مدیر پزشکی پیشگیری از عفونت در سیستم بهداشتی کوه سینا، به نیویورک تایمز گفت که ممکن است پزشک در صورت لزوم حمام نشسته یا نرم کننده های مدفوع را توصیه کند.

هیچ مورد مرگ و میر آبله میمون در ایالات متحده از بیش از 6000 مورد گزارش نشده است. با این حال، برخی از افراد بیشتر در معرض خطر بیماری شدید هستند یا ممکن است به درمان اضافی نیاز داشته باشند، از جمله افراد دارای نقص ایمنی، کودکان کمتر از 8 سال، افراد باردار یا شیرده و کسانی که دارای بیماری های پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس هستند، طبق CDC.

چند دارو یا ضد ویروس وجود دارد که CDC به عنوان درمان‌های احتمالی برای آبله میمون در برخی بیماران فهرست می‌کند. به عنوان مثال، Tecovirimat (TPOXX) و Brincidofovir هر دو برای درمان آبله تایید شده اند و همچنین تصور می شود که در برابر آبله میمون نیز موثر هستند.

اگر فکر می کنید ممکن است در معرض خطر بالاتر بیماری شدید قرار داشته باشید و قبلاً توسط پزشک گزینه های درمانی به شما پیشنهاد نشده است، در مورد آنچه ممکن است در دسترس شما باشد بپرسید.

اطلاعات موجود در این مقاله فقط برای اهداف آموزشی و اطلاعاتی است و توصیه بهداشتی یا پزشکی نیست. در مورد هر گونه سؤالی که ممکن است در مورد یک وضعیت پزشکی یا اهداف سلامتی داشته باشید، همیشه با یک پزشک یا سایر ارائه دهندگان سلامت واجد شرایط مشورت کنید.

این محتوا از سایت های خبری خارجی بطور اتوماتیک دانلود شده است و عصر فناوری فقط نمایش دهنده است. اگر این خبر با قوانین و مقررات جمهوری اسلامی مناقات دارد لطفا به ما گزارش کنید.

عصر فناوری
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.