ج. اکتبر 7th, 2022

به گزارش سرویس فناوری موتور جستجوی خبری آک تک به نقل از رسانه عصر فناوری

به گزارش سرویس اخبار فناوری پایگاه خبری عصر فناوری ،

گوگل، مایکروسافت، متا و آمازون در ماه ژوئیه تلاش‌های عمومی را برای حذف ثانیه‌های کبیسه آغاز کردند، یک تیک اضافی گهگاهی که ساعت‌ها را با چرخش واقعی زمین همگام نگه می‌دارد. مقامات وقت سنجی ایالات متحده و فرانسه موافق هستند.

از سال 1972، مقامات زمان‌سنج جهان 27 بار یک ثانیه کبیسه را به ساعت جهانی موسوم به زمان بین‌المللی اتمی (TAI) اضافه کرده‌اند. به‌جای تغییر ساعت 23:59:59 به 0:0:0 در نیمه‌شب، 23:59:60 اضافی اضافه می‌شود. این باعث سوء هاضمه زیادی برای رایانه‌ها می‌شود که برای برنامه‌ریزی رویدادها به شبکه‌ای از سرورهای زمان‌سنجی دقیق متکی هستند. برای ثبت توالی دقیق فعالیت هایی مانند افزودن داده ها به پایگاه داده.

آنها می گویند که این تغییر زمانی مشکلات بیشتری را ایجاد می کند – مانند قطع اینترنت – تا مزایا. این گروه استدلال می‌کنند که پرداختن به ثانیه‌های کبیسه در نهایت بیهوده است، زیرا سرعت چرخش زمین در واقع از نظر تاریخی تغییر چندانی نکرده است.

احمد بیاگووی، دانشمند محقق از شرکت مادر فیسبوک متا، از طریق ایمیل گفت: «ما پیش‌بینی می‌کنیم که اگر بدون مشاهده ثانویه کبیسه به TAI پایبند باشیم، حداقل برای 2000 سال خوب خواهیم بود». “شاید در آن نقطه ممکن است لازم باشد اصلاحی را در نظر بگیریم.*

غول‌های فناوری و دو آژانس کلیدی توافق دارند که زمان آن فرا رسیده است که از این مرحله کوتاه بیایند. اینها موسسه ملی استانداردها و فناوری ایالات متحده (NIST) و معادل فرانسوی آن، Bureau International de Poids et Mesures (BIPM) هستند.

این حمایت دولتی بسیار مهم است، زیرا در نهایت این دولت ها و دانشمندان هستند – نه شرکت های فناوری – که مسئول سیستم ساعت جهانی جهان هستند.

دومین تغییر جهشی باعث قطعی گسترده ردیت در سال 2012 و همچنین مشکلات مرتبط با موزیلا، لینکدین، Yelp و خدمات رزرو خطوط هوایی آمادئوس شد. در سال 2017، یک نقص دوم جهشی در Cloudflare، بخشی از سرورهای مشتریان شرکت زیرساخت شبکه را آفلاین کرد. نرم افزار Cloudflare، با مقایسه دو ساعت، محاسبه کرد که زمان به عقب رفته است اما نمی تواند به درستی این نتیجه را مدیریت کند.

کامپیوترها واقعاً در شمارش خوب هستند. اما انسان‌ها بی‌نظمی‌هایی مانند ثانیه‌های کبیسه را معرفی می‌کنند که می‌تواند آچاری را به کار بیندازد. یکی از بدنام ترین آنها اشکال Y2K بود، زمانی که پایگاه داده های انسانی تنها دو رقم آخر سال را ثبت کردند و زمانی که سال 1999 به 2000 تبدیل شد، ریاضیات را به هم ریخت. یک مشکل مرتبط در سال 2038 با یک عدد 32 بیتی که برخی از رایانه ها از آن استفاده می کنند به وجود آمد. برای شمارش ثانیه های اول ژانویه 1970، دیگر به اندازه کافی بزرگ نیست.

و در اوایل امسال، برخی وقتی مرورگرهای وب نسخه 100 را دریافت کردند، وب سایت ها خفه شدند زیرا آنها طوری برنامه ریزی شده بودند که فقط با شماره های نسخه دو رقمی سروکار داشته باشند.

برای کاهش مشکلات مربوط به ساعت‌های رایانه‌ای که دقیقه‌های 61 ثانیه را دوست ندارند، گوگل ایده «لکه‌ای کبیسه» را مطرح کرد که تغییرات ثانیه‌های کبیسه را در مراحل بسیار کوچک در طول یک روز انجام می‌دهد.

افزودن یک ثانیه کبیسه باعث ایجاد مشکلاتی در کامپیوترها می شود. و در برخی موارد، ما باید یکی را نیز کم کنیم – چیزی که هرگز اتفاق نیفتاده است – و احتمالاً مشکلات جدیدی را آشکار می کند.

بیاگووی و مهندس متا اولگ اوبلوخوف در یک پست وبلاگ گفتند: «این می‌تواند تأثیر مخربی بر نرم‌افزار متکی بر تایمرها یا زمان‌بندی‌ها داشته باشد».

این محتوا از سایت های خبری خارجی بطور اتوماتیک دانلود شده است و عصر فناوری فقط نمایش دهنده است. اگر این خبر با قوانین و مقررات جمهوری اسلامی مناقات دارد لطفا به ما گزارش کنید.

عصر فناوری
به صفحه اخبار فناوری بروید و دیگر خبرها را مشاهده نمایید.