ی. دسامبر 4th, 2022

سامسونگ به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های تولید تراشه در جهان اکنون روی تراشه های جدیدی کار میکند.

به گزارش‌ سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، سامسونگ طی رویداد Samsung Foundry Forum 2022 تراشه های ۱‌.۴ و ۲ نانومتری را نیز تولید خواهد کرد. البته پیش از آن تولید انبوه تراشه های ۳ نانومتری در این شرکت آغاز شد. این تراشه ها با فناوری GAA تولید می شوند که در آن نحوه طراحی پایه ترانزیستور تغییر یافته است. این موضوع بهره وری انرژی را نیز به طور چشمگیری بهبود می بخشد. قرار است نسل جدید این تراشه ها تا سال آینده وارد بازار شود.

نسل جدید تراشه های ۳ نانومتری با ۲۰ درصد ترانزیستورهای کوچکتر باعث تولید چیپ های کوچکتر نیز خواهد شد که مصرف انرژی کمتری در گوشی های هوشمند گجت های پوشیدنی و کامپیوترها خواهد داشت. نسل بعد این تراشه ها که از فناوری SF3P+ بهره میبرد نیز تا ۲۰۲۵ از راه میرسند.

طبق برنامه ریزی سامسونگ تولید تراشه های ۲ نانومتری این شرکت از سال ۲۰۲۵ آغاز می‌شود. فناوری بکار رفته در این تراشه نیز Backside Power Delivery خواهد بود. این فناوری باعث افزایش عملکرد کلی چیپ میشود و ارتباط و انتقال توان را ایجاد میکند. پیش از آن اینتل نیز از استفاده این فناوری خبر داده بود. تولید نمونه های ۱.۴ نانومتری نیز تا سال ۲۰۲۷ طول میکشد. غول کره ای قصد دارد تولید انبوه آن را در همان سال آغاز کند. هنوز نحوه بهبود این چیپ ها گفته نشده است البته هنوز قانون مور زنده است اما روش بهبود لیتوگرافی مشخص نیست.

دسترسی به دیگر خبرها در اخبار فناوری آک تک.