ی. دسامبر 4th, 2022

سفیدترین رنگ جهان اکنون پس از مراحل عملیاتی نازک سازی و تغییرات بهینه می تواند در صنایع هواپیمایی و خودروسازی مورد استفاده قرار بگیرد.

به گزارش‌ سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، سال گذشته مهندسان بخش مواد دانشگاه پورتو توانستند با استفاده از تخصص خود در این بخش سفیدترین رنگ جهان را تولید کنند. این رنگ توانایی انعکاس ۹۸ درصد از نور خورشید را داراست. به همین دلیل می تواند در بالابردن بهره‌وری انرژی در منازل مورد استفاده قرار بگیرد. تیم سازنده این رنگ با اعمال چند تغییر جزئی آن را برای استفاده در خودروها قطارها و هواپیماها اما ه کرده است.در نسخه اصلی این رنگ از موادی مانند باریک سولفات است که آن را به رنگی فوق سفید تبدیل کرده است.

این ترکیب شیمیایی در کاغذ عکاسی و لوازم آرایشی مورد استفاده قرار میگیرد. در این ماده ذراتی با اندازه های متفاوت و قابلیت پراکندگی نور قرار دارد که آن را قادر میسازد تا طیف وسیعی از نور خورشید را بازتاب دهد.

در آزمایش های انجام گرفته مشخص شد با استفاده از این رنگ می توان بطور قابل توجهی دمای سطوح بیرونی را کاهش داد و اثر خنک کنندگی دارد. این اثر بالقوه همانند سیستم های تهویه مطبوع معمولی کار میکند. برای استفاده از این رنگ در صنایع مختلف نیاز است تا ضخامت آن به ۴۰۰ میکرون برسد. به همین دلیل مهندسان تلاش کردند تا با نازک سازی آن را برای استفاده در هواپیماها و اتومبیل ها آماده کنند.

رنگ تولید شده جدید علاوه بر نازک بودن دارای چگالی کمتر نیز هست و حدود ۸۰ درصد وزن کمتری دارد. البته نرخ بازتاب آن نیز کمتر است. با توجه به لایه هایی با ضخامت ۱۵۰ میکرون عادی است.

دسترسی به دیگر خبرها در اخبار فناوری آک تک.