ی. دسامبر 4th, 2022

محققان با استفاده از یک باتری بدون آند توانستند فاصله ۶۳۰ کیلومتری را طی کنند. آنها معتقدند به دلیل استفاده از چگالی انرژی حجمی بالا این امر ممکن می شود.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، گروهی از محققان نوعی باتری بدون آند ساخته اند که از نوع لیتیومی بوده و می تواند مسافت ۶۳۰ کیلومتر را تنها با یک بار شارژ طی کند. چگالی انرژی حجمی این این باتری بدون آند ۹۷۷ است که نسبت به باتری های معمولی ۴۰ درصد بیشتر است. به گفته محققان این چگالی حجمی بالاتر باعث عملکرد بهتر این باتری شده است.

پروفسور سوجین پارک استاد دانشکده شیمی دانشگاه پوهانگ کره جنوبی و سونگجین چو رهبری این تیم تحقیقاتی را بر عهده داشتند. یون های لیتیوم طی شارژ و تخلیه به سمت الکترود حرکت می کنند. این موضوع باعث تغییر ساختار آند در باتری ها میشود. علاوه بر آن ظرفیت باتری ها به مرور زمان کاهش می یابد. به همین دلیل پیش بینی می شود در صورت نبود آند ظرفیت باتری در حالت شارژ و تخلیه افزایش یابد. این روش باعث متورم شدن حجم آند میشود. باتری هایی که متورم میشوند عمر کوتاهی دارند.

محققان در باتری جدید یک بستر رسانای یونی  اضافه کردند که طی آن یک باتری بدون آند در الکترولیت مایع و بر مبنای کربنات ساخته شد. با این روش انبساط توده ای آند کاهش یافته و روی آن نیز یک محافظ ایجاد میشود.

دسترسی به دیگر خبرها در اخبار فناوری آک تک.