ی. سپتامبر 24th, 2023

محققان با استفاده از الگوریتم یادگیری ماشینی آنتی بیوتیک جدیدی کشف کردند که می تواند باعث نابودی عفونت های مقاوم به دارو شود.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان از دانشگاه MIT و MacMaster ترکیب دارویی جدید را با کمک هوش مصنوعی کشف کردند. این آنتی بیوتیک قادر است باکتری بیمارستانی به نام آسینتوباکتر یونانی را از بین ببرد. این باکتری بیمارستانی در این مکان باعث ایجاد ذات الریه و دیگر عفونت های مزمن شود. همچنین بسیاری از سربازان در عراق و افغانستان از طریق این میکروب به عفونت دچار شدند.

یکی از محققان این تحقیق می گوید: باکتری مورد نظر با ماندگاری طولانی روی وسایلی مانند دستگیره ها می تواند زنده بماند. تاکنون آنتی بیوتیک های فعلی نیز روی آن اثری نداشته است. هوش مصنوعی ترکیب دارویی جدیدی را شناسایی کرده که امیدواریم با کمک آن بتوان امکان مبارزه با این باکتری وجود داشته باشد.

در شناسایی این ترکیب دارویی از ۷۰۰۰ ترکیب مختلف از نوع بالقوه و یک الگوریتم یادگیری ماشینی استفاده شد. در دهه های اخیر باکتری های بسیاری وجود دارند که نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم شده و آنتی بیوتیک های موجود در بازار برای مبارزه با آنها نیز بسیار اندک است.

دسترسی به دیگر خبرها در اخبار فناوری آک تک.