د. سپتامبر 25th, 2023

دانشمندان پانسمان جدیدی مبتنی بر هیدروژل توسعه دادند که می تواند تعویض پانسمان در قربانیان سوختگی را بدون درد انجام دهد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، دانشمندان دانشگاه واترلو کانادا ماده نرم و انعطاف پذیری را توسعه دادند که می تواند به عنوان پانسمان مورد استفاده قرار بگیرد. این ماده جدا کردن پانسمان از روی زخم را آسان خواهد کرد.

در این ماده از یک پلیمر حساس به دما استفاده شده که در اثر افزایش یا کاهش دما منبسط و منقبض می‌شود. همچنین می توان ورق های هیدروژل را با کمک اسکن سه بعدی به همین صورت چاپ کرد که دقیقا به اندازه ناحیه مورد نظر باشد.

ورق هیدروژل در زمان تماس با بدن بیمار و گرم شدن کمی منقبض شده و به طور کامل به پوست بچسبد. در زمان تعویض پانسمان نیز می توان از یک حوله سرد استفاده کرد. با قرار دادن آن روی پانسمان هیدروژل منبسط شده و با کاهش چسبندگی می توان به راحتی و بدون هیچگونه دردی پانسمان را تعویض کرد.

لوکاس باومن، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: در خال حاضر به دلیل درد زیاد در حین تعویض پانسمان این عمل با محدودیت هایی همراه است. با استفاده از این ماده می توان در دمای اتاق پانسمان را تعویض کرد. از این فناوری در آینده می توان برای تحویل داروهای شیمی درمانی در مکانی خارج از محیط بالینی استفاده کرد.

دسترسی به دیگر خبرها در اخبار فناوری آک تک.