س. نوامبر 28th, 2023

آک تک موتور جستجوی خبری

به گزارش پایگاه خبری سلامت و بهداشت طبنا به نقل از medicaldaily،

سوء مصرف مواد نه تنها باعث ایجاد مشکلات سلامتی خطرناک برای کاربران می شود، بلکه می تواند بر سلامت نسل های آینده نیز تأثیر بگذارد. یک مطالعه جدید نشان می دهد که مصرف الکل و مواد مخدر در والدین می تواند باعث ناتوانی ذهنی در کودکان شود، حتی اگر فقط یکی از والدین این مشکل را داشته باشد.

محققان موسسه Karolinska توضیح دادند: “مصرف الکل توسط مادر یک عامل خطر شناخته شده برای ناتوانی ذهنی است، اما کمتر در مورد اهمیت اختلال مصرف مواد مادر و پدر و خطر ناتوانی ذهنی در فرزندان شناخته شده است.” یافته های این مطالعه در مجله eClinicalMedicine منتشر شد.

برای این مطالعه، این تیم از ثبت سوئدی استفاده کرد که دارای سوابق دو میلیون نوزاد متولد شده بین سال‌های 1978 تا 2002 و والدین آنها بود.

حدود 1.2 درصد از نوزادانی که از والدینشان بدون هیچ گونه اختلال سوء مصرف الکل/مواد متولد شده بودند، ناتوانی ذهنی داشتند، در حالی که 3 درصد از نوزادانی که حداقل یکی از والدینشان این مشکل را داشتند، علائم را نشان دادند.

هنگامی که والدین در دوران بارداری مشکلات مرتبط با الکل داشتند، فرزندان ناتوانی ذهنی بالاتری داشتند. این خطر زمانی که مادر در دوران بارداری از الکل استفاده می کرد، پنج برابر بود، در حالی که زمانی که پدر اختلال مصرف الکل داشت، سه برابر بود.

خطر ناتوانی ذهنی در کودکان زمانی بیش از دو برابر بیشتر بود که والدین قبل یا در طول بارداری تشخیص داده شدند، صرف نظر از اینکه کدام والدین این تشخیص را داشتند.

لطفی خمیری، “اقدامات پیشگیرانه، مانند آموزش متخصصان مراقبت های بهداشتی و توصیه های بهداشت عمومی، برای دهه ها بر روی مادران مبتلا به مشکلات مربوط به الکل متمرکز شده است. یافته های ما اهمیت هدایت چنین اقداماتی را برای پدران مبتلا به انواع مختلف اختلالات مصرف مواد نشان می دهد.” یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه در یک بیانیه خبری گفت.

اگرچه مشخص نیست که چگونه سوءمصرف مواد بر مغز کودکان تأثیر می گذارد، اما محققان معتقدند که باید با عوامل ژنتیکی و محیطی ارتباط داشته باشد.

خمیری گفت: «از آنجایی که این یک مطالعه مشاهده‌ای بود، نمی‌توانیم هیچ نتیجه‌ای در مورد مکانیسم زمینه‌ای بگیریم، اما گمان می‌کنیم که هم عوامل ژنتیکی و هم عوامل محیطی، از جمله اثرات مضر سوء مصرف مواد بر رشد جنین، ممکن است نقش داشته باشند.» ما امیدواریم که نتایج به تلاش‌های پیشگیرانه و همچنین به تشخیص بهتر کودکان دارای ناتوانی ذهنی و مداخله به موقع برای کودک و همچنین والدینی که نیاز به درمان اختلال مصرف مواد دارند کمک کند.»

منتشر شده توسط دکتر پرویز یزدگردی از طبنا نیوز

جهت مشاهده خبرها و مقالات دیگر میتوانید به صفحه اخبار پزشکی مراجعه کنید.

منبع خبر: پایگاه خبری طبنا